Empagliflozin má potenciál významně přispět k úspěšné léčbě diabetu 2. typu

22. 11. 2016

Jak ukázal přehled publikovaných studií s empagliflozinem, tento lék v monoterapii i v kombinované antidiabetické léčbě snižuje glykémii, tělesnou hmotnost i krevní tlak, aniž by zvyšoval riziko hypoglykémie. Díky prokázanému snížení mortality u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem při přidání empagliflozinu k jiným antidiabetikům najde tento lék jistě uplatnění u značné části diabetiků.

V nedávno publikovaném přehledovém článku Kenneth S. Hershon z Hofstra Northwell School of Medicine v New Yorku analyzoval výsledky studií s empagliflozinem vyhledané v databázi Medline. Do své práce zařadil studie s délkou trvání nejméně 12 týdnů, které hodnotily účinnost a bezpečnost empagliflozinu v monoterapii nebo v kombinované léčbě diabetu 2. typu.

Účinnost

Výsledky ukázaly, že empagliflozin podávaný samostatně nebo přidaný k léčbě metforminem, pioglitazonem, derivátem sulfonylurey, linagliptinem či inzulinem vede ke klinicky významnému snížení hladiny glykovaného hemoglobinu, glykémie, tělesné hmotnosti a krevního tlaku. Dosažené změny těchto parametrů přetrvávaly dlouhodobě. Ve studii věnované přímo výskytu kardiovaskulárních příhod empagliflozin přidaný ke standardní léčbě prokázal významné snížení kardiovaskulární i celkové mortality.

Tolerance a bezpečnost

Ve všech studiích byl empagliflozin dobře tolerován. V monoterapii nebyl spojen s vyšším výskytem hypoglykémie než placebo. Při kombinaci empagliflozinu s metforminem byl zjištěn významně nižší výskyt hypoglykémií než při kombinaci metforminu s derivátem sulfonylurey. V porovnání s placebem ovšem empagliflozin vedl k většímu výskytu urogenitálních infekcí. V dosud provedených studiích nebylo podávání empagliflozinu spojeno s větším rizikem ketoacidózy než placebo. Lékaři by však měli vědět o možném, i když vzácném výskytu této nežádoucí příhody.

Závěr

U některých pacientů může být empagliflozin podáván jako monoterapie, ale pravděpodobně bude mnohem více využíván v kombinaci s dalšími antidiabetiky. Jeho přínosem bude nejen snížení glykémie, tělesné hmotnosti a krevního tlaku, ale také kardiovaskulární mortality diabetiků. 

(zza)

Zdroj: Hershon K. S. Options for empagliflozin in combination therapy in type 2 diabetes mellitus. Int J Gen Med 2016 May 25; 9: 155–172.

 

 Štítky
Diabetologie
Nejnovější kurzy
Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Ozvěny ADA 2021: Principy moderního managementu pacientů s diabetem

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se