Off-label indikace mirtazapinu

27. 9. 2017

Mirtazapin je indikován k léčbě depresivních poruch, nicméně jeho unikátní duální mechanismus účinku vedl ke zkoumání potenciálního alternativního využití tohoto léčiva.

Cíle práce a metodika

Jelikož mirtazapin moduluje oba systémy, serotoninergní i adrenergní, diskutuje se i o jeho potenciálním anxiolytickém efektu. Prezentované review shrnuje dostupné materiály, na jejichž základě hodnotí účinnost mirtazapinu u pacientů trpících různými formami úzkosti a zároveň sleduje snášenlivost tohoto léčiva při daném onemocnění.

Autoři provedli rešerši lékařské literatury v databázi Ovid Medline pro pojmy mirtazapine a anxiety disorders (mirtazapin a úzkostné poruchy). Bylo nalezeno 12 studií a 1 metaanalýza, které zkoumaly off-label použití mirtazapinu u různých forem úzkosti.

Výsledná zjištění

Na základě prostudování nalezené literatury se mirtazapin ukázal signifikantně účinnější než placebo ve zvládání symptomů úzkosti u komorbidní deprese, posttraumatické stresové poruchy, generalizované úzkostné poruchy, panické poruchy a sociálně úzkostné poruchy. Navíc byl mirtazapin srovnatelně účinný, v některých případech dokonce se signifikantně vyšší mírou odpovědi než některá v současnosti standardně používaná léčiva, jako tricyklická antidepresiva (TCA) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Další výhodou byly pozorované minimální a obvykle mírné nežádoucí účinky, nejčastěji sedace, únava, přibírání na váze, suchost v ústech, zácpa a bolest hlavy. Ačkoliv nelze s jistotou říct, zda ke zlepšení symptomů úzkosti nepřispělo zlepšení komorbidního psychického onemocnění, benefit užívání mirtazapinu je jednoznačný.

Závěr

Účinnost mirtazapinu proti různým formám úzkosti pozorovaná v dostupných studiích a relativně malé množství jeho nežádoucích účinků si zasluhují zvážení dalšího výzkumu alternativních indikací tohoto léku jakožto další volby léčby symptomů úzkosti.

(mir)

Zdroj: Begert J., Bradley B. Off-label use of mirtazapine for anxiety. Mental Health Clinician 2015; 5 (6): 265−270, doi: 10.9740/mhc.2015.11.265.Štítky
Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Partneři sekce
angelini

Nejnovější kurzy
Depresivní porucha a zánětlivé procesy
Autoři: MUDr. Juraj Tkáč

Deprese u dětí a adolescentů
Autoři: MUDr. Vlastimil Nesnídal

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Kombinace antidepresiv
Autoři: Prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Deprese v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Radim Kubínek

Úzkostné poruchy
Autoři: MUDr. Miroslav Sekot

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se