Beta-blokátory v kombinované léčbě hypertenze

20. 4. 2016

Beta-blokátory patří mezi doporučené třídy antihypertenziv, a to v monoterapii i v kombinaci. Pro klinickou praxi je významná znalost vhodných kombinací jednotlivých tříd léků. Přinášíme souhrn doporučených kombinací beta-blokátorů v léčbě hypertenze podle práce kanadských autorů z roku 2014.

V terapii hypertenze je doporučeno 5 tříd léků: inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEi), blokátory angiotenzinových receptorů (ARB), beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů (CCB) a diuretika. Přínos každé z těchto tříd v léčbě hypertenze je doložen řadou klinických studií. Kombinace léků patří v terapii hypertenze mezi nejvýznamnější možnosti, jak dosáhnout kompenzace krevního tlaku (TK). Přínos kombinované léčby spočívá v synergickém účinku jednotlivých tříd antihypertenziv a snížení výskytu nežádoucích účinků díky možnosti podávání nižších dávek.

Vhodnými léky pro kombinaci s beta-blokátory v léčbě hypertenze jsou dlouhodobě působící dihydropyridinové CCB: amlodipin, nifedipin a felodipin, a to z důvodu aditivního účinku při snížení TK a lepší kontroly srdeční frekvence. Naopak kombinace beta-blokátorů s nedihydropyridinovými CCB (verapamil) není doporučena kvůli riziku bradykardie a atrioventrikulární blokády.

Kombinace beta-blokátorů s diuretiky není jako iniciální léčba nekomplikované hypertenze upřednostňovanou volbou z důvodu nepříznivých metabolických účinků a zvýšeného rizika diabetu. V iniciální léčbě hypertenze není doporučena ani kombinace beta-blokátorů s ACEi. Důvodem je nedostatečná antihypertenzní účinnost. Některá data však ukazují možný aditivní účinek nebivololu (3. generace beta-blokátorů) v kombinaci s ACEi.

Účinnou kombinací v léčbě hypertenze jsou beta-blokátory a alfa-blokátory. Tyto třídy léků vykazují aditivní účinek na snížení TK a kombinace je bezpečná u pacientů do 70 let.

(zza)

Zdroj:  Richards T. R., Tobe S. W. Combining other antihypertensive drugs with β-blockers in hypertension: a focus on safety and tolerability. Can J Cardiol 2014 May; 30 (5 Suppl): S42–S46.Štítky
Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se