Spojitost atopické dermatitidy s nadváhou a obezitou: systematický přehled a metaanalýza

15. 9. 2015

Dosavadní studie se často neshodovaly v tom, zda je atopická dermatitida spojená s nadváhou a obezitou, či nikoliv. Proto byly provedeny systematický přehled a metaanalýza dosud vydaných studií, které měly za cíl tento vztah blíže definovat.

Dosavadní studie se často neshodovaly v tom, zda je atopická dermatitida spojená s nadváhou a obezitou, či nikoliv. Proto byly provedeny systematický přehled a metaanalýza dosud vydaných studií, které měly za cíl tento vztah blíže definovat.

Z mezinárodních databází PubMed, Cochrane Library a Embase byly získány observační studie, které vztah mezi atopickou dermatitidou a obezitou již zkoumaly. Kvalita studií byla stanovena pomocí tzv. Newcastle–Ottawa Scale, tedy měřítka užívaného pro stanovení kvality nerandomizovaných studií. Byly porovnávány výsledky podle kvality studie, ale i podle zaměření na dětské nebo dospělé pacienty.

Celkem bylo analyzováno 30 prací. U pacientů s nadváhou, obezitou či na hranici mezi těmito dvěma stavy byl ve výsledku prokázán vyšší počet výskytu atopické dermatitidy než u pacientů s normální váhou. Situace byla stejná jak pro dospělé, tak pro děti. Spojitost byla ale prokázána pouze v Severní Americe a v Asii, v Evropě nebyl rozdíl mezi těmito skupinami signifikantní. Omezením celého projektu byl fakt, že většina studií byla tzv. průřezových, nebylo tedy možné rozlišit, zda obezita předcházela onemocnění, či naopak.

Závěrem této metaanalýzy můžeme říci, že lidé s obezitou a nadváhou žijící v Severní Americe a v Asii mají vyšší pravděpodobnost onemocnění kůže charakteru atopické dermatitidy než ostatní. 

(jez)

Zdroj: Silverberg Z. Association of atopic dermatitis with being overweight and obese: A systematic review and metaanalysis, JAAD 2015: 4 (72): 606–616.e4, DOI: 10.1016/j.jaad.2014.12.013Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se