Jak na léčbu kožních infekcí?

19. 3. 2018

Infikovaná atopická dermatitida je svízelná, zvláště pokud je infekce způsobená zlatým stafylokokem. Existuje ale snadné a účinné řešení s minimem nežádoucích účinků.

Úvod

Léčba kůže postižené bakteriální infekcí je věc rutinní, ale nelehká. Podávání systémových antibiotik je však v naprosté většině případů zbytečné – infekci lze zvládnout topickou léčbou. Ta má přitom řadu výhod: umožňuje penetraci antibiotika v dostatečné koncentraci přímo do místa infekce bez zátěže systému, je dobře snášená, bezpečná a účinná, jednoduchá, a navíc má minimum nežádoucích účinků.

A co má být tím správným antibiotikem? Kyselina fusidová. Má selektivní účinek, který nezvyšuje riziko vzniku zkřížené rezistence, a vykazuje též minimální alergogenní účinek.

Výjimečné topické antibiotikum

Kyselina fusidová je pro kožní aplikaci jako stvořená, protože její struktura je velmi podobná steroidům, ačkoliv žádnou steroidní aktivitu nemá. Prokázala ovšem schopnost penetrace přes stratum corneum, kterou vyniká nad ostatní topická antibiotika. Je určená především pro léčbu infekcí způsobených zlatým stafylokokem, a to i v případě, že se jedná o methicilin-rezistentní kmen (MRSA).

Na léčbu infikované atopické dermatitidy ovšem sama nestačí. Důležité je i potlačení zánětu (například lokálním kortikosteroidem) a také vhodné vehikulum.

Volba vehikula je důležitá

Samotnou kyselinu fusidovou najdete v masti nebo krému Fucidin. Mast podporuje její penetraci do kůže a dosahuje intenzivnějšího promaštění xerotických lézí. Naproti tomu krém se hodí hlavně na infekce na tváři, na intertriginózní a mokvající léze. Pokud se rozhodnete pro přidání kortikoidu, pak je tu fixní kombinace kyseliny fusidové a hydrokortisonu, zvaná Fucidin H (H jako hydrokortison). Tyto přípravky může předepsat i praktický lékař nebo pediatr. Dermatovenerologové mají jednu možnost navíc − lipidový krém. Ten má speciální složení, které zajišťuje hydrataci a lipidizaci kůže, zklidňuje a chrání bez vzniku mastného filmu.

Efektivní synergie

Synergická kombinace kyseliny fusidové a kortikoidu je účinnou a bezpečnou variantou k léčbě infikované atopické dermatitidy. Dermatologové mají možnost preskripce této kombinace ve zcela novém vehikulu, které nabízí terapeutický účinek navíc.

(pez)

Zdroj: Girolomoni G., Mattina R., Manfredini S. et al. Fusidic acid betamethasone lipid cream. Int J Clin Pract 2016; 70 Suppl. 184: 4–13, doi: 10.1111/ijcp.12808.Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se