Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

27. 6. 2016

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.

Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé onemocnění kůže s multifaktoriální patogenezí, hlavním faktorem je dysfunkce kožní bariéry. Prevalence AD celosvětově roste a v současné době dosahuje cca 20 % u dětí a 1−3 % u dospělých. U 40−50 % dětí se později vyvine bronchiální astma, potravinová alergie, pylová alergie a/nebo alergická rinitida.

Přesná etiopatogeneze je stále předmětem diskuse. Mnozí odborníci zdůrazňují úlohu IgE zprostředkované hypersenzitivity k mnoha potravinovým, domácím či environmentálním alergenům, zejména pylům a roztočům. Studie prokázaly, že eliminace roztočů ze životního prostředí atopiků vedla ke zmírnění symptomů, ale neovlivnila aktivitu jejich onemocnění. Proto se roztoči a jejich trus, stejně jako vzdušné alergeny, považují za terapeutickou variantu pro alergenovou imunoterapii (AIT). Tato léčba je však racionální pouze tehdy, pokud je aplikována u pacientů, u nichž je výrazná alergická složka.

Důležité výhody AIT jsou tyto:

  • Může být zacílená přímo na vyvolávající alergeny a tím i specifická.
  • Je to chorobu modifikující léčba.
  • Má dlouhodobý efekt i po přerušení léčby.
  • Je efektivnější než farmakoterapie.
Terapeutická užitnost v praxi je však zatím nízká vzhledem k:
  • špatné compliance,
  • nevhodnému dávkování,
  • terapii divokým typem alergenu, který častěji způsobuje nežádoucí účinky.

Zatím je publikováno jen málo důkazů o použití AIT u atopické dermatitidy u dětí a dostupné studie nejsou kontrolované. Stále tedy máme značné rezervy a bylo by velmi žádoucí určit skutečný krátkodobý a dlouhodobý účinek a sestavit guidelines sjednocující terapeutický postup na základě všech specifik dětské AD.

(pez)

Zdroj: Slavyanakaya T. A., Derkach V. V., Sepiashvili R. I. Debates in allergy medicine: specific immunotherapy efficiency in children with atopic dermatitis. World Allergy Organ J 2016 Apr 18; 9: 15; doi: 10.1186/s40413-016-0106-3.Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se