0,1% hydrokortison-butyrát (Locoid) u dětských pacientů s extenzivní atopickou dermatitidou

31. 5. 2018

Autoři studie publikované ve SKINmed Journal se zaměřili na analýzu systémové bezpečnosti topicky aplikovaného krému s obsahem 0,1 % hydrokortison-butyrátu (např. Locoid 0,1%), a to v léčbě středně těžké až těžké atopické dermatitidy u dětských pacientů ve věku od 3 měsíců do 6 let a od 12 do 18 let.

Úvod

U pediatrických pacientů je lokální léčba atopické dermatitidy komplikovaná, protože je k léčbě možné použít jen malé množství topických kortikosteroidů, které byly na dětské populaci testovány a schváleny k léčbě.

Sledovaná populace

Do studie bylo zahrnuto 65 pediatrických pacientů se středně těžkou až těžkou atopickou dermatitidou, podmínkou bylo postižení alespoň 25 % povrchu těla a normální vstupní hladina kortizolu a funkce osy hypothalamus–hypofýza–nadledvina. Cílem výzkumu bylo mj. zjistit možný útlum právě této osy.

Výsledky

Všechny symptomy atopické dermatitidy byly výrazně lepší od 8. až po 29. den studie. K největšímu zlepšení došlo u pruritu, u kterého tíže symptomů poklesla do 8. dne o 1,3, a do 29. dne trvání studie dokonce o 1,8 bodu ve srovnání se vstupním vyšetřením.

Vstupně bylo u účastníků studie postiženo průměrně 40,5 % plochy tělesného povrchu, do dne 29 došlo k signifikantnímu zmenšení postižené plochy na průměrně 6,5 %.

K laboratornímu průkazu suprese osy hypothalamus–hypofýza–nadledvina došlo na konci léčby jen u 5 (8 %) ze 63 pacientů, u žádného pacienta ale neměla klinické projevy.

Závěr

Tato studie zařadila krém s obsahem 0,1% hydrokortison-butyrátu (např. Locoid 0,1%) na krátký seznam topických kortikosteroidů, které jsou efektivní a bezpečné u pediatrické populace od 3 měsíců věku.

(epa)

Zdroj: Abramovits W., Oquendo M. Hydrocortisone butyrate 0.1% cream (proprietary lipid rich cream vehicle) does not significantly suppress hypothalamic-pituitary-adrenal axis and is effective in pediatric patients 3 months and older with extensive atopic dermatitis. Skinmed 2010; 8 (3): 150–154.Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se