Vliv načasování začátku užívání hormonální antikoncepce na sexuální a reprodukční zdraví

15. 9. 2014

Přestože je v rozvinutých zemích užívání antikoncepce široce rozšířeno, zůstává nechtěné těhotenství i nadále veřejným problémem. Ve Spojených státech se jedná dokonce až o polovinu těhotenství, ve Francii asi o třetinu.

Nejčastěji žena nechtěně otěhotní, protože neužívá žádnou antikoncepci nebo ji užívá nepravidelně či používá méně účinné metody. Tento výzkum se tak zabývá vztahem načasování počátku užívání hormonální antikoncepce a následnými výstupy v sexuálním a reprodukčním životě ženy v budoucnu. Vědci předpokládali, že včasné podání hormonální antikoncepce povede k nižší frekvenci nechtěných těhotenství, na druhou stranu zde byly určité obavy z vyšší incidence pohlavně přenosných chorob (STD) u stejné skupiny žen při nedostatečném užívání bariérových metod.

Data byla získána ze studie FECOND (poslední národní studie zaměřená na sexuální a reprodukční zdraví ve Francii), která proběhla v letech 2010–2011. Celkem bylo telefonicky kontaktováno 8 645 účastníků. Analýza pak byla provedena u 1 552 žen mladších 30 let, které byly sexuálně aktivní a určitou dobu svého života užívaly antikoncepci. Pro určení faktorů asociovaných s načasováním počátku užívání hormonální antikoncepce a obdobím prvního pohlavního styku (před užíváním antikoncepce, ve stejné době a po začátku užívání antikoncepce) byla použita logistická regrese.

Načasování počátku užívání hormonální antikoncepce záviselo ve všech třech skupinách na věku ženy v době výzkumu, zemi narození, vzdělání, možnosti hovořit o sexu s matkou a věku při prvním pohlavním styku. Pokud by byly ženy, které započaly s antikoncepcí v době svého prvního pohlavního styku, brány jako referenční skupina, pak ženy, jež s ní začaly až později, měly vyšší výskyt nechtěného těhotenství (OR 1,8) a potratů (OR 1,9). Oproti tomu ženy, které začaly s antikoncepcí ještě předtím, používaly v době výzkumu efektivnější antikoncepci (OR 1,8), avšak nebyl prokázán žádný vliv na počet nechtěných těhotenství, potratů či STD.

Včasný počátek užívání antikoncepce tak může vyústit v dlouhodobé užívání více účinných metod, avšak bez vlivu na další faktory, jako je například nechtěné těhotenství.

(boba)

Zdroj: True K., Bajos N., Bohet A., et al. Timing of contraceptive initiation and association with future sexual and reproductive outcomes. Human Reproduction. 2014 Aug; 29 (8): 1651–1658.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se