Vliv hladin testosteronu a dehydroepiandrosteronsulfátu na výsledek IVF/ICSI

20. 3. 2010

Fertilizace in vitro je přínosnou metodou pro léčbu párů s poruchou plodnosti. Neúspěch cyklu představuje závažnou stresovou situaci pro většinu zúčastněných. Většinou bývá přisuzován špatné odpovědi na kontrolovanou ovariální hyperstimulaci, ale i v případě normálních embryí může dojít k selhání IVF.

Fertilizace in vitro je přínosnou metodou pro léčbu párů s poruchou plodnosti. Neúspěch cyklu představuje závažnou stresovou situaci pro většinu zúčastněných. Většinou bývá přisuzován špatné odpovědi na kontrolovanou ovariální hyperstimulaci, ale i v případě normálních embryí může dojít k selhání IVF. Za jednu z příčin bývá považováno neadekvátní androgenní prostředí.

Předpokládá se, že hladina androgenů může predikovat stimulační parametry během IVF cyklu a současně i výsledek cyklu. Dle literárních údajů byly hladiny testosteronu nižší než 20 ng/dl spojeny s 5x menší možností otěhotnět. Nejdůležitějšími hormony jsou testosteron a dehydroepiandrosteronsulfát (DHEAS). DHEAS je inaktivní forma dehydroepiandrosteronu, který je považován za prekurzor ovariálních estrogenů a androgenů. Tyto hormony hrají zásadní roli při vývoji ovariálních folikulů podporou exprese receptoru pro FSH na buňkách granulózy.

Studie se zabývala vlivem sérových androgenů (testosteronu a DHEAS) na výsledek IVF/ISCI cyklů. Zařazeno bylo celkem 53 žen, které podstoupily IVF cykly na klinickém pracovišti mezi lety 2006 a 2007. Ženám byla změřena bazální hodnota obou hormonů třetí den IVF cyklu a poté 14. den, kdy byl proveden embryotransfer. Hodnota beta-hCG byla stanovena 12. den po embryotransferu a ultrazvukové vyšetření bylo provedeno o dva týdny později.

Ze získaných výsledků vyplynulo, že hladina testosteronu 14. den (v době provedení embryotransferu) byla signifikantně vyšší u těhotných žen. Hladiny testosteronu a DHEAS třetí den IVF cyklu a hodnota DHEAS dva týdny po embryotransferu neměly signifikantní korelaci s úspěšností IVF cyklu, ale střední koncentrace androgenů byly vyšší u skupiny těhotných žen.

Lze tedy říci, že hladina testosteronu může predikovat úspěšnost IVF cyklů a po úpravě hladiny androgenů může nastat zlepšení pregnancy rate.

(moa)

Zdroj: Testosterone and dehydroepiandrosterone sulphate levels and IVF/ICSI results. Gynecological Endocrinology, March 2009; 25 (3): 194–198.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se