U žen po čtyřicátém roce věku není těhotenská ztráta po IVF prediktorem dalšího těhotenství

14. 10. 2008

Řada dříve publikovaných studií dokládá, že ženy po 40. roce jsou neplodné ve 30 % případů, po 45. roce je až 64 % neplodných žen. Se zvyšujícím se věkem klesá také úspěšnost IVF. Pouze 28 % žen po čtyřicítce a 9,6 % žen po 43. roku porodí dítě pomocí IVF. Žádná dosavadní studie neudává graviditu po IVF s vlastními oocyty u žen, které jsou starší 46 let.

U žen pod 40 let se udává, že těhotenství z předcházejícího cyklu terapie IVF je spojeno s vyšší šancí na graviditu v dalším cyklu. Dosud však nebylo zcela jasné, zda je možno tento model aplikovat i u žen po 40. roce věku, u kterých je vyšší riziko spontánního abortu. Cílem studie amerických vědců bylo objasnit souvislosti mezi předchozím IVF a výsledky další léčby.

Studie se účastnily pacientky ve věku 40 let a více, které podstoupily IVF. Srovnávány byly skupina žen s těhotenskou ztrátou a skupina pacientek s negativním β-hCG v prvním cyklu IVF. U 40,8 % žen po prvním cyklu IVF byla zaznamenána těhotenská ztráta a u 82 % negativní β-hCG. V dalším cyklu byla úspěšnost IVF 17,9 % ve skupině žen s těhotenskou ztrátou a 21,9 % u žen s negativním β-hCG z prvního cyklu.

Ve skupině pacientek s těhotenskou ztrátou nevedlo IVF k těhotenství a porodu po čtvrtém cyklu terapie, ve skupině žen s negativním β-hCG po šestém cyklu. Průměrný počet cyklů a následujících těhotenství se v obou skupinách nelišil.

Studie prokázala, že u pacientek po 40. roce věku není těhotenská ztráta v prvním cyklu IVF negativním ani pozitivním prognostickým faktorem pro další IVF cyklus. Podle studie také není u žen po čtyřicítce signifikantní rozdíl v úspěšnosti následující gravidity mezi skupinou žen s předchozí ztrátou těhotenství a skupinou, u které nedošlo k těhotenství vůbec.

(nes)

Zdroj: Sneeringer R. Pregnancy loss in the first in vitro fertilization cycle is not a predictive of subsequent delivery in women over 40 years. Fertility and Sterility 2008 February;89(2).Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se