Studie kvality života partnerů po neúspěšné IVF

14. 4. 2009

Cílem zveřejněné švédské studie bylo popsat kvalitu života mužů a žen, kteří před 4–5,5 roku ukončili léčbu IVF (in vitro fertilizace), která nevedla k porodu dítěte.

Studie byla provedena ve švédském Göteborgu ve fakultní nemocnici Sahlgrendska a byla publikována v lednu 2009 v odborném časopisu Acta obstetrica et gynecologica Scandinavica. Pro studii bylo osloveno čtyři sta párů po IVF provedené v rámci veřejného zdravotního systému, celkem 71 % párů akceptovalo účast a 68 % kompletně odpovědělo. Jednalo se o dotazníkovou studii, v níž byly podskupiny studie srovnány s kontrolní skupinou rodin s dětmi a navzájem mezi sebou. Výstupy měření byly obecný pocit duševní pohody (psychological general well-being), smysl sounáležitosti (sense of coherence), zkušenost s neplodností a charakteristiky demograficko-sociálně-ekonomické a zdravotní.

Překvapivě 76,7 % párů mělo děti nebo s nimi žilo v rodině. Celkem 39,6 % mělo biologické děti, 34,8 % párů mělo adoptované děti. Ve 3,7 % případů se jednalo o rodiče jak biologických, tak i adoptovaných dětí. Žádné rozdíly nebyly nalezeny mezi studovanou a kontrolní skupinou, kromě parametru hodnotícího smysl sounáležitosti, který byl nižší ve studované skupině po neúspěšném IVF. Studovaná skupina párů po neúspěšném IVF, které měly děti, vykazovala vyšší index pocitu duševní pohody než 23,3 % párů, které neměly děti, a než páry v kontrolní skupině. Pocit sounáležitosti byl lepší také ve skupině s dětmi než ve skupině bez dětí.

Závěrem studie je poznatek, že i navzdory proběhlé neúspěšné IVF v rámci veřejného zdravotního systému žilo po 4–5,5 letech více než 75 % párů s dětmi. Tato podskupina měla lepší kvalitu života ve srovnání s podskupinou bez dětí. Podle autorů by u těchto párů další cyklus IVF mohl vést k lepší kvalitě života.

(jate)

Zdroj: Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, Volume 88, Issue 3 2009, pages 291–300. DOI: 10.1080/00016340802705956Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se