Juvenilní idiopatická artritida i zánětlivá střevní onemocnění jsou autoimunitní onemocnění, která se často vyskytují spolu. Jak ve své studii zkoumali dětští lékaři z pařížské Université Paris-Descartes, u některých pacientů léčených s JIA se právě IBD vyvinuly.
Juvenilní idiopatická artritida i zánětlivá střevní onemocnění jsou autoimunitní onemocnění, která se často vyskytují spolu. Jak ve své studii zkoumali dětští lékaři z pařížské Université Paris-Descartes, u některých pacientů léčených s JIA se právě IBD vyvinuly. Své výsledky pak publikovali v odborném medicínském periodiku Rheumatology (Oxford).
Do studie bylo zařazeno celkem osm malých pacientů, kteří byli před svým 18. rokem léčeni pro JIA pomocí anti-TNF terapie. Doba léčby se pohybovala od 11 do 78 měsíců před nástupem příznaků střevních zánětlivých onemocnění. U všech pacientů byla provedena biopsie střevní tkáně a všechny vzorky byly posuzovány stejným patologem, aby se předešlo případným neshodám.
U všech pacientů proto byla vysazena původní anti-TNF terapie a u šesti z nich byla zahájena léčba IBD. Jako lék první volby byl použit infliximab. U všech léčených pacientů pak došlo k částečnému zlepšení jejich stavu.
Jak ale lékaři varují, u všech pacientů léčebných pro JIA pomocí anti-TNF-alfa preparátů je třeba sledovat i jejich zdravotní stav, co se týče střevních zánětů. Z výsledků studie totiž vyplynulo podezření, že tato terapie u pacientů s JIA zvyšuje riziko vzniku zánětlivých střevních onemocnění. Malý počet subjektů ve studii však znamená, že tento poznatek není možné považovat za potvrzený. K tomu by bylo potřeba uspořádat další a mnohem větší studie.
(kam)
Zdroj: