Riziko předčasného porodu u pacientek s endometriózou

20. 9. 2008

Předčasný porod stále zůstává velkým zdravotnickým problémem. U předčasně narozených dětí se mohou vyskytovat závažné komplikace.

Předčasný porod stále zůstává velkým zdravotnickým problémem. U předčasně narozených dětí se mohou vyskytovat závažné komplikace, jako jsou intraventrikulární hemoragie, nekrotizující enterokolitida, syndrom respirační tísně, sepse nebo mozková obrna. V dospělosti se u předčasně narozených pacientů objevují častěji kardiovaskulární, renální nebo pulmonální onemocnění.

Mezi známé příčiny předčasného porodu patří mnohočetná gravidita, polyhydramnion, sexuálně přenosné nemoci, kouření. Mnoho předčasných porodů zůstává idiopatických nebo navazuje na některé těhotenské onemocnění (preeklampsie). Předčasné porody se častěji vyskytují po IVF. Výzkum ukázal, že k předčasnému porodu může vést také přítomnost abnormálního endometria nebo poruchy placenty.

Australští vědci se ve své studii zabývali souvislostmi mezi výskytem předčasného porodu u pacientek s endometriózou a ovariálním endometriomem (endometriózní cystou) po oplození IVF. Do retrospektivní studie bylo zařazeno celkem 4387 žen, z toho otěhotnělo pomocí IVF 535 s diagnostikovanou endometriózou, 95 s ovariálním endometriomem a 1201 z jiné příčiny.

Výsledky ukázaly, že pacientky s endometriózními cystami ovarií, které vyžadovaly IVF, měly dvakrát vyšší riziko předčasného porodu. U těchto žen bylo navíc signifikantně vyšší riziko porodu dítěte o nízké porodní váze. U pacientek s jiným typem endometriózy však nebyl zaznamenán signifikantní rozdíl oproti kontrolní skupině.

Již dříve bylo prokázáno, že ovariální endometriom je onemocnění s odlišnou molekulární patogenezí než peritoneální endometrióza. Tuto teorii výše popsaná studie potvrzuje, neboť pacientky s ovariálním endometriomem měly jinou prognózu než pacientky s peritoneální nebo jinde lokalizovanou endometriózou. Změny, které jsou pozorovány v ovariálním endometriomu, se navíc vyskytují i v eutopickém endometriu dělohy. Vedou k abnormální tvorbě placenty a k předčasnému porodu.

(nes)

Zdroj: Fernando S. Preterm birth, ovarian endometriomata, and assisted reproduction technologies. Fertility and Sterility 2008 Mar 31.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se