Psychika ženy, které se nedaří otěhotnět

18. 3. 2008

Reprodukce je považována za jednu ze základních životních potřeb. Pro mnoho žen představuje těhotenství cíl života nebo přinejmenším smysl jejich manželství.

Reprodukce je považována za jednu ze základních životních potřeb. Pro mnoho žen představuje těhotenství cíl života nebo přinejmenším smysl jejich manželství. Nejčastější reakce žen, které jsou postaveny před neúprosnou diagnózu "infertilita", zahrnují úžas, smutek, zlost nebo vinu. Až čtvrtina žen, které trpí neplodností, považuje tento problém za nejdůležitější ve svém partnerském vztahu.

Neplodnost může vést k mnoha emočním změnám. V počátečních stadiích jsou nejpalčivějším problémem ženy pocity méněcennosti, postupně se však vyvíjejí spíše obavy plynoucí z reakce okolí nebo rodiny. Pokud je obtížné dosáhnout těhotenství, objevuje se často frustrace a zklamání. Úzkostné stavy, zlost nebo strach mohou vést až k psychosomatickým onemocněním, a zhoršovat tak celkový stav pacientky. Ojediněle se také přidávají poruchy paměti nebo koncentrace. Velmi nepříznivým faktorem pro organismus je stres, který působí změny srdeční akce a zvyšuje hladiny kortizolu v těle.

U neplodných žen se často objevují depresivní symptomy, které se stupňují především po 2. až 3. roce od stanovení diagnózy. Rizikovými faktory pro vznik deprese jsou ženské pohlaví, opakované selhání terapie, nízký socioekonomický status, nedostatek podpory v rodině nebo partnerství, nepříznivé životní okolnosti a předchozí deprese. Podle studií, které objektivizovaly depresi pomocí BDI skóre (Beck Depression Inventory), trpí až čtvrtina neplodných žen mírnou nebo středně těžkou formou deprese.

Neplodnost může zásadně zhoršovat kvalitu života partnerů nebo celé rodiny. Psychosociální problémy, které souvisí s neplodností, zahrnují také konfliktní situace v partnerství nebo poruchy sexuálního života. S ohledem na závažnost psychiatrických symptomů je nezbytné věnovat se v rámci terapie neplodnosti také psychologické, resp. psychiatrické intervenci.  

(nes)

Zdroj: Khademi A, Alleyassin A. Pretreatment Beck Depression Inventory score is an important predictor factor for post-treatment score on infertile patient. BMC Psychiatry 2005;(5).Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se