Příjem alkoholu a menstruační cyklus

19. 3. 2014

Pokusy na zvířatech ukázaly, že alkohol může interagovat s reprodukčním systémem. Jaká je souvislost mezi pravidelným příjmem alkoholu a menstruačním cyklem žen, na to se zaměřili dánští lékaři.

Hlavní otázkou průřezové studie s retrospektivně získanými daty bylo zjistit, zdali příjem středního množství alkoholu má vliv na charakteristiky menstruačního cyklu. Data shromážděná mezi roky 1996–2002 zahrnovala 82 146 těhotných žen.

Informace o denní konzumaci alkoholu a charakteristikách menstruačního cyklu před těhotenstvím byly získávány telefonickým rozhovorem v období 12.–16. týdnu těhotenství. Asociace mezi týdenní spotřebou alkoholu a nepravidelností menstruačního cyklu (7- a vícedenní rozdíl mezi cykly) a délkou cyklu (krátký ≤ 24 dní, dlouhý cyklus ≥ 32 dní) byla analyzována pomocí logistické regrese, přičemž týdenní spotřeba alkoholu byla rozdělena do kategorií abstinentek (0 skleniček týdně), malý příjem (0,5–2,0 skleničky týdně), střední příjem alkoholu (2,5–14,0 drinků týdně) a velký příjem (14,0–86,5 skleničky týdně).

Bylo zjištěno, že velký týdenní příjem alkoholu nebyl spojen s poruchami menstruačního cyklu. Naopak při porovnání žen abstinentek a žen s malým týdenním příjmem alkoholu byl zjištěn vyšší podíl nepravidelného (18 % ku 15,6 %) a krátkého menstruačního cyklu (5,5 % ku 4,6 %) právě mezi abstinentkami. To by však bylo možné vysvětlit i vlivem dalších zdravotních problémů mezi ženami abstinentkami, které spíš mohou mít vliv na menstruační cyklus než alkohol.

Bylo zjištěno, že zvýšený příjem alkoholu nemá vliv na nepravidelnost menstruačního cyklu. Tato studie však má své limitace, a to ve výběru vzorku, kdy byly porovnávány pouze ženy, jimž se podařilo otěhotnět.

(boba)

Zdroj: Lyngsø J., Toft G., Høyer B. B., Guldbrandsen K., et al. Moderate alcohol intake and menstrual cycle characteristics. Human Reproduction. 2014 Feb; 29 (2): 351–8.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se