Porodnická rizika syndromu polycystických ovarií

20. 2. 2014

Syndrom polycystických ovarií (Polycystic Ovary Syndrom – PCOS, Steinův-Leventhalův syndrom) je nejčastější endokrinní poruchou u žen v reprodukčním věku a jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti. Studie se zabývá vlivem PCOS na těhotenství a porod.

PCOS je často asociován s metabolickými poruchami, jako jsou obezita a hyperinzulinémie. Ani případná těhotenství těchto pacientek nejsou bez komplikací, mnoho studií již poukázalo na zvýšené riziko časného potratu, gestační hypertenze, preeklampsie, časné těhotenské cukrovky, nezralosti plodu, nízké porodní hmotnosti nebo naopak makrosomie, novorozeneckých poporodních komplikací a vyšší procento porodů císařským řezem. Bohužel jednotlivé studie vycházely z různých definic PCOS, a je tedy těžké vyvodit z nich jednoznačný závěr. Problém s interpretací způsobuje i fakt, že většina studií navíc nebrala v úvahu stavy, které PCOS často doprovázejí a mohou těhotenství a porod rovněž ovlivnit (např. obezitu). Nicméně se zdá jisté, že PCOS nezvyšuje riziko abrupce placenty, HELLP syndromu, jaterních onemocnění, poporodních krvácení, potratu ve vyšším stupni těhotenství a narození mrtvého plodu.

PCOS u žen v reprodukčním období často způsobuje neplodnost a komplikace v těhotenství. K přesnému objasnění vlivu PCOS na reprodukci jsou však zapotřebí další studie.

(epa)

Zdroj: Bruyneel A., Catteau-Jonard S., Decanter C., et al. Polycystic ovary syndrome: What are the obstetrical risks? Gynecol Obstet Fertil. – publikováno online 18. ledna 2014; doi: 10.1016/j.gyobfe.2014.01.001Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se