Ovlivňuje životní styl kvalitu spermatu?

4. 9. 2014

V laickém i odborném podvědomí je zakořeněna představa, že muž svým životním stylem může do značné míry ovlivnit kvalitu svého spermatu. Jsou však tyto předpoklady založeny na faktech vycházejících z klinických studií? Odpovědi mohou překvapit.

Přestože je všeobecně rozšířena znalost faktorů, jež mohou zejména negativně ovlivnit kvalitu spermií, bylo na toto téma provedeno jen málo klinických hodnocení a zpravidla pouze na malém vzorku populace. Britská studie si proto dala za úkol toto téma validně prozkoumat.

Model studie

Za design studie byl zvolen typ případ–kontrola, přičemž počet případových pacientů byl 318 vůči 1 652 kontrolním pacientům. Studie probíhala multicentricky celkem na 14 různých klinikách pro léčbu neplodnosti. Kvalita spermatu pacientů zařazených do případové skupiny byla nižší než 4 % při porovnávání vzorku o 200 spermiích. Expozice rizikovým faktorům byla zjišťována dotazníkem s pacientem, tedy metodou samohlášení. Mezi zkoumané faktory patřila zejména konzumace alkoholu, tabáku či rekreačních drog, ale také věk, roční doba, příušnice v anamnéze, horečka, těžká fyzická práce, kvalita spodního oblečení, sexuální abstinence, body mass index a další.

Výsledky

Ze všech pozorovaných faktorů se jako rizikové ukázaly být pouze produkce spermatu v letních měsících a konzumace kannabisu v uplynulých třech měsících. Naproti tomu muži dodržující sexuální abstinenci delší než 6 dní byli v případové skupině zastoupeni méně.

Diskuze

Možným důvodem zhoršené kvality vzorků spermatu, jež byly získány od června do srpna, by mohla být vyšší atmosférická teplota. Proti této domněnce však stojí nevýznamnost jiných faktorů, jež se také zakládají na expozici spermatu vyšším teplotám, jakými jsou horečka či nošení těsného spodního prádla. Podstata tohoto jevu tedy zůstává neobjasněna. Oproti tomu negativní vliv konzumace kannabisu byl již v minulosti podpořen jinými studiemi. Toto téma si jistě zaslouží bližší rozpracování. Delší sexuální abstinence pak dává prostor k diskuzi o ideálních podmínkách „skladování“ spermií v mužském organismu.

Závěr

Vzhledem k množství zkoumaných faktorů a minimálnímu počtu faktorů, jež se prokázaly jako potenciálně rizikové, došli vědci k závěru, že životní styl muže nemá významný dopad na kvalitu spermií.

(bak)

Pacey A. A. et al. Modifiable and non-modifiable risk factors for poor sperm morphology. Hum Reprod. 2014 Aug; 29 (8): 1629–36; doi: 10.1093/humrep/deu116.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se