Nevizualizované ztráty těhotenství jsou prognosticky důležité pro vysvětlení opakovaných potratů

30. 6. 2014

Studie dánských lékařů publikovaná v časopise Human Reproduction si klade otázku, zda jsou nevizualizované ztráty těhotenství u žen s nevysvětlitelnými opakujícími se potraty (RM – recurrent miscarriage) negativně spojené s šancí na donošení příštího těhotenství.

Doposud bylo známo, že počet klinicky evidovaných potratů u žen s RM vliv na donošení těhotenství má. Význam nevizualizovaných ztrát těhotenství ale zatím zkoumán nebyl.

Retrospektivní kohortové studie se zúčastnilo 587 žen s opakovanými potraty. Výsledky prvního těhotenství po sběru dat byly získány od 499 žen. Studie probíhala na klinice specializované na opakované potrácení v Kodani. Diagnóza opakovaného potrácení byla stanovena jako 3 a více potratů či ztrát těhotenství následujících po spontánním otěhotnění či homologní inseminaci. Kategorie „nevizualizované ztráty těhotenství“ zahrnovala ztrátu těhotenství potvrzeného biochemicky (pozitivní hCG, ale bez provedení ultrazvuku) a ztrátu těhotenství neznámé lokalizace (pozitivní hCG, ultrazvuk byl proveden, ale těhotenství se zachytit nepodařilo).

Od pacientek byly zjištěny demografické údaje včetně BMI, výsledků předchozích těhotenství a věku prvního těhotenství po léčbě na klinice. Výsledky prvního dalšího těhotenství byly zjištěny ze záznamů samotné nemocnice či jiných dánských nemocnic. Pro každou nevizualizovanou ztrátu a potrat v reprodukční historii pacientky bylo determinováno relativní riziko pro donošení dalšího těhotenství pomocí Poissonovy regresní analýzy, přizpůsobené rizikovým faktorům pro negativní výsledek těhotenství.

Výsledky ukázaly, že 37 % těhotenství před sběrem dat skončilo nevizualizovanou ztrátou. Každá další ztráta znamenala pro donošení relativní riziko 0,90, což nebylo statisticky signifikantně rozdílné od již známého relativního rizika 0,87 u klinicky evidovaných potratů. Relativní riziko narození živého dítěte bylo nižší u žen s 2 a více potraty (0,82 na každý potrat) než u žen s nevizualizovanou ztrátou těhotenství (0,89 pro každou ztrátu).

Z výsledků vyplývá, že nevizualizované ztráty přispívají negativně k šanci na donošení dalšího těhotenství a hodnoty relativního rizika jsou srovnatelné s hodnotami u klinicky evidovaných potratů.

(jez)

Zdroj: Kolte A. M., van Oppenraaij R. H. Non-visualized pregnancy losses are prognostically important for unexplained recurrent miscarriage. Human Reproduction, Vol. 29, No. 5 pp. 931–937, 2014.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se