Nespecifické střevní záněty a jejich vztah k fertilitě u žen a mužů

19. 8. 2013

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.

Ukazuje se, že u žen s ulcerózní kolitidou (UC) nedochází k relevantnímu poklesu fertility. Naopak u žen s aktivní Crohnovou nemocí (CD) závisí tento pokles na lokalizaci zánětu. Nejvýznamnější je při postižení kolon a terminálního ilea. Aktivní zánět v této lokalizaci totiž může vést z důvodu jejich anatomické polohy k zajizvení vejcovodů a ovarií. Snížené libido, deprese po proktokolektomii a dyspareunie u žen s perianálním postižením také nemalým dílem přispívají k poklesu fertility.

Chirurgická terapie a její vliv na fertilitu

Ženy, u kterých je nutná ileo-pouch-anální anastomóza (IPAA), jsou ohroženy adhezemi a jizvením v oblasti vejcovodů. Proktokolektomie u mužů může vést k impotenci nebo k problémům s ejakulací. Publikované studie u žen s UC ukazují, že po provedení IPAA dochází k významnému poklesu plodnosti.

Farmakoterapie a fertilita

Bylo prokázáno, že terapie metotrexátem působí u mužů oligospermii. Stejně působí i sulfasalazin, který navíc způsobuje sníženou motilitu a dysmorfii spermií. Tyto změny jsou reverzibilní, přičemž návrat k normálnímu stavu nastává do 3 měsíců po vysazení terapie. Pacientům je tudíž doporučováno přejít 3 měsíce před plánovanou koncepcí na terapii mesalazinem, který oligospermii nezpůsobuje. U žen s aktivní nemocí nebo s vysokými dávkami kortikosteroidů se často objevují anovulační cykly nebo sekundární amenorea.

Míra postižení fertility u pacientů s IBD v produktivním věku je velice důležitým, avšak často opomíjeným faktorem kvality života.

(ami)

Zdroje: Mamula P. et al. Pediatric Infammatory Bowel Disease – vydáno Springer 2013. Kapitola: Inflammatory Bowel Disease in Pregnancy autora Kane S. (pp: 515–525); Peppercorn MA. Fertility, pregnancy, and nursing in inflammatory bowel disease. 2013 UpToDate (www.uptodate.com)Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se