Nespecifické střevní záněty a jejich vztah k fertilitě u žen a mužů

19. 8. 2013

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.

Inzerce

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.

Ukazuje se, že u žen s ulcerózní kolitidou (UC) nedochází k relevantnímu poklesu fertility. Naopak u žen s aktivní Crohnovou nemocí (CD) závisí tento pokles na lokalizaci zánětu. Nejvýznamnější je při postižení kolon a terminálního ilea. Aktivní zánět v této lokalizaci totiž může vést z důvodu jejich anatomické polohy k zajizvení vejcovodů a ovarií. Snížené libido, deprese po proktokolektomii a dyspareunie u žen s perianálním postižením také nemalým dílem přispívají k poklesu fertility.

Chirurgická terapie a její vliv na fertilitu

Ženy, u kterých je nutná ileo-pouch-anální anastomóza (IPAA), jsou ohroženy adhezemi a jizvením v oblasti vejcovodů. Proktokolektomie u mužů může vést k impotenci nebo k problémům s ejakulací. Publikované studie u žen s UC ukazují, že po provedení IPAA dochází k významnému poklesu plodnosti.

Farmakoterapie a fertilita

Bylo prokázáno, že terapie metotrexátem působí u mužů oligospermii. Stejně působí i sulfasalazin, který navíc způsobuje sníženou motilitu a dysmorfii spermií. Tyto změny jsou reverzibilní, přičemž návrat k normálnímu stavu nastává do 3 měsíců po vysazení terapie. Pacientům je tudíž doporučováno přejít 3 měsíce před plánovanou koncepcí na terapii mesalazinem, který oligospermii nezpůsobuje. U žen s aktivní nemocí nebo s vysokými dávkami kortikosteroidů se často objevují anovulační cykly nebo sekundární amenorea.

Míra postižení fertility u pacientů s IBD v produktivním věku je velice důležitým, avšak často opomíjeným faktorem kvality života.

(ami)

Zdroje: Mamula P. et al. Pediatric Infammatory Bowel Disease – vydáno Springer 2013. Kapitola: Inflammatory Bowel Disease in Pregnancy autora Kane S. (pp: 515–525); Peppercorn MA. Fertility, pregnancy, and nursing in inflammatory bowel disease. 2013 UpToDate (www.uptodate.com)

Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se