Nálezy při CT enterografii korelují se zánětlivým, a nikoli fibrózním postižením tkáně v resekátech tenkého střeva u pacientů s Crohnovou nemocí

18. 6. 2012

V současné době je již běžnou praxí rozlišovat při postižení tenkého střeva Crohnovou nemocí (CD) na základě nálezů při CT enterografii (CTE) formu aktivní neboli zánětlivou a neaktivní neboli fibrotizující.

V současné době je již běžnou praxí rozlišovat při postižení tenkého střeva Crohnovou nemocí (CD) na základě nálezů při CT enterografii (CTE) formu aktivní neboli zánětlivou a neaktivní neboli fibrotizující. Nakolik ale tyto nálezy korelují s histologickým nálezem, nebylo dosud objasněno. Američtí gastroenterologové proto srovnávali výsledky dostupné z CTE s histologickými nálezy ze vzorků resekátů. Pokusili se tak ověřit hypotézu, že nálezy při CTE dokážou odlišit, jestli se jedná o postižení zánětlivé, nebo fibrotické.

Studie se účastnili pacienti, kteří podstoupili vyšetření CTE maximálně 3 měsíce před resekcí tenkého střeva pro CD. Radiologové, kteří neměli k dispozici anamnézu ani histologické nálezy, hodnotili nálezy na CTE. Patologové, kteří neznali anamnézu ani nálezy CTE, pak hodnotili histologické nálezy z resekátů. Autoři studie pak srovnávali histologické nálezy s nálezy CTE a radiologickým hodnocením, jestli se jedná o lézi „aktivní“, nebo“neaktivní“.

Vstupní kritéria splnilo všech 22 zařazených pacientů. Zánětlivé nálezy při CTE korelovaly se zánětlivým nálezem histologickým (rho = 0,52). Striktury, které se zdály být na CTE „aktivní“, se jevily jako zánětlivé i při histologickém vyšetření (p = 0,0002). Striktury, které nevykazovaly známky zánětu na CTE nebo byly považovány za „neaktivní“, nebyly spojeny s významnějším histologickým nálezem fibrózy nebo zánětu. Nálezy mezenterické hypervaskularizace, ztluštění sliznice a zmnožení mezenteriálního tuku na CTE predikovaly zánětlivé postižení dané tkáně. Striktury tenkého střeva bez nálezů zánětu na CTE nicméně nepredikovaly přítomnost fibrózy tkáně. Je proto potřeba zvýšené opatrnosti při predikci přítomnosti zjizvené tkáně pouze na základě CTE nálezů.

(mik)

Zdroj: Adler J. et al. Computed tomography enterography findings correlate with tissue inflammation, not fibrosis in resected small bowel Crohn's disease. Inflamm Bowel Dis, 18: 849–856; doi: 10.1002/ibd.21801Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se