N-acetyl-L-cystein v kombinaci s mesalazinem přináší znatelné zlepšení u pacientů trpících ulcerózní kolitidou

23. 7. 2009

Tým vedený Luisem Gonzálesem Guijarrem, profesorem biochemie a molekulární biologie na Univerzitě de Alcalá (UAH), ve spolupráci s farmaceutickou firmou Farmasierra S.L. provedl pilotní studii účinku N-acetyl-L-cysteinu v kombinaci s mesalazinem u pacientů trpících mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou. Studie přinesla lepší výsledky při použití této kombinace, než má samotná léčba mesalazinem.

Tým vedený Luisem Gonzálesem Guijarrem, profesorem biochemie a molekulární biologie na Univerzitě de Alcalá (UAH), ve spolupráci s farmaceutickou firmou Farmasierra S.L. provedl pilotní studii účinku N-acetyl-L-cysteinu v kombinaci s mesalazinem u pacientů trpících mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou. Studie přinesla lepší výsledky při použití této kombinace, než má samotná léčba mesalazinem.

N-acetyl-L-cystein odstraňuje volné radikály

N-acetyl-L-cystein je prekurzor molekuly glutathionu, která spolu s glutathion-peroxidázou eliminuje peroxid vodíku. Cílem podávaní NAC spolu s mesalazinem je eliminace peroxidu vodíku a redukce počtu volných radikálů, které jsou při ulcerózní kolitidě hojně produkovány zánětlivými buňkami.

Vývoj nového léku čeká ještě dlouhá pouť

Studie se uskutečnila ve spolupráci španělských nemocnic Gregorio Marañón a Princesa. Je teprve prvním krokem dlouhého procesu, který musí proběhnout ještě před tím, než se lék dostane do lékáren. Nyní je třeba začít spojením mesalazinu a NAC do jednoduchého produktu a nasměrovat molekulu do zaníceného střeva použitím speciálního obalu, který by se degradoval při určitém pH až v tlustém střevě.

Profesor Guijarro zdůrazňuje, že je nutné průběžně zaznamenávat klinické a biochemické účinky léčiva k doložení předběžných indikací. V současné době mnoho výzkumných skupin pracuje na možnostech aplikace NAC v léčbě rozličných patologií, jako je diabetes nebo třeba závislost na alkoholu či kokainu. N-acetyl-L-cystein může být zároveň výbornou prevencí proti rakovině tlustého střeva! Prozatím se NAC používá v léčbě CHOPN a k minimalizování následků nastydnutí a chřipky. Jeho protektivní vlastnosti na játra z něj činí vhodný prostředek ke zvládání intoxikací paracetamolem.

Mesalazin s NAC nemají žádné nežádoucí účinky

Každý pokrok v léčbě ulcerózní kolitidy má velký význam, protože nemoc významně zhoršuje kvalitu života. V současnosti vyvíjená nová a extrémně silná biologická léčba způsobuje oproti léčbě NAC v kombinaci s mesalazinem negativní vedlejší účinky a je velmi nákladná. „Každé zlepšení aplikace běžně dostupných léků potažených enterorezistentním povrchem a kombinace léčiv představuje menší riziko a snížení sociálních výdajů,“ uvádí González Guijarro.

„Budoucnost léčby nemocí je v přizpůsobení léčby. Na to, aby bylo léčivo účinné, se musí brát v úvahu věk a váha pacienta. Také genetická informace poskytne klíč k určení, zda bude molekula účinná pro konkrétní pacienty,“ uzavírá profesor UAH.

(pum)

Zdroj:

  • World J Gastroenterol 2008 May 14; 14 (18): 2851–2857.


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se