MR enterografie eliminuje zbytečnou radiační zátěž u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

24. 1. 2010

Podle studie prováděné na Lékařské fakultě Brownovy univerzity v Providence je MR enterografie efektivním pomocníkem při evaluaci klinického stavu a dosavadní terapie u pacientů s Crohnovou nemocí, aniž by bylo nutné pacienty vystavit zbytečné radiační zátěži.

Inzerce

„MR enterografie je cíleným MR vyšetřením tenkého střeva. Na této studii se podílelo 100 pacientů a 15 lékařů,“ řekl David Grand, vedoucí studie. „Téměř 100 procent lékařů, kteří využívají MR enterografii, potvrdilo, že z testu vyplývají užitečné informace pro další management péče o pacienty. Převážná většina pacientů preferovala MR před CT vyšetřením,“ řekl a zároveň dodal: „Jedná se o pokračující studii.“

Crohnova nemoc obvykle postihuje mladé lidi a stává se chronickým onemocněním pro celý jejich život, vyžadujícím podstoupení mnohých diagnostických zobrazovacích vyšetření. Tito mladí pacienti jsou často opakovaně vystaveni velkým dávkám ionizujícího záření, jehož dlouhodobé účinky mohou být nebezpečné. Navíc často podstupují velice efektivní, ale potenciálně toxickou biologickou léčbu s cílem potlačení zánětu. „MR může být také mimo jiné použita ke zhodnocení této terapie bez nutnosti expozice radiaci,“ dodává dr. Grand.

MR enterografie je pro pacienta velice prospěšné vyšetření, jelikož poskytuje stejné informace týkající se rozsahu postižení tenkého střeva jako CT vyšetření. Odborníci navíc dodávají, že MR je výhodnější při rozlišování aktivní a chronické fáze onemocnění, a to vše bez vystavení pacienta radiaci. Posouzení, jestli se jedná o aktivní, či chronické postižení, má také zásadní význam při rozhodování o další konzervativní či chirurgické terapii. Lékaři jsou přesvědčeni, že právě MR může být v tomto směru nápomocná.

„Mnoho lékařů využívá MR jak v diagnostice, tak při vedení terapie pacientů s Crohnovou nemocí. MR nabízí okamžité a trvalé výhody v managementu nemoci bez vystavení pacientů nežádoucí radiaci,“ uvedl autor studie.

Tato studie byla prezentována na ARRS Annual Meeting v Bostonu (26.–30. dubna 2009).

(mik)

Zdroj:

  1. MR Enterography Eliminates Unnecessary Radiation Exposure In Patients With Small Bowel Disease


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×