Mladí lidé se zánětlivým onemocněním střeva mají vyšší riziko fraktury

2. 7. 2010

Tým vědců z univerzitních nemocnic v Ženevě a Lausanne prokázal, že mladí lidé, kteří trpí idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) mají nižší kostní denzitu a chabou kostní architekturu ve srovnání se zdravými jedinci stejného věku. Z hlediska rizika fraktury je vhodné tyto nemocné řadit do ohrožené skupiny.

Tým vědců z univerzitních nemocnic v Ženevě a Lausanne prokázal, že mladí lidé, kteří trpí idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) mají nižší kostní denzitu a chabou kostní architekturu ve srovnání se zdravými jedinci stejného věku. Z hlediska rizika fraktury je vhodné tyto nemocné řadit do ohrožené skupiny.

IBD je obecný pojem, který se vžil zejména pro označení dvou zánětlivých onemocnění střeva – Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy. Pacienti s těmito poruchami mají sklon ke ztrátě kostní hmoty a rozvoji osteoporózy.

Autoři studie vyšetřili celkem 107 mladých pacientů, 62 žen a 45 mužů. Průměrný věk nemocných byl 22,8 roku, nejmladšímu bylo 12,2 roku a nejstaršímu 33,7 roku. Měřeny byly různé parametry, primárním hodnoceným ukazatelem však byla hodnota BMD (bone mineral density – kostní denzita). Trabekulární a kortikální mikrostruktura distálního rádia a tibie byly hodnoceny vyšetřením CT s vysokým rozlišením.

Klinické příznaky byly zaznamenány u 38 pacientů s IBD s predilekcí výskytu zlomeniny na ruce, předloktí a paži. Průměrný věk, kdy došlo k první fraktuře, byl 12,6 roku.

V patogenezi vzniku osteoporózy se uplatňuje několik faktorů, z nichž je třeba upozornit zejména na omezenou absorpci nutrientů postiženým střevem (týká se kalcia, vitaminu D i proteinů) a dále na léčbu glukokortikoidy.

Nálezy publikované na světovém kongresu osteoporózy konaném v květnu 2010 ve Florencii v Itálii ukazují, že zvýšené riziko fraktury během růstu je nejen kvůli nižší BMD, ale také následkem změn v mikroarchitektuře trabekulární kosti. Trabekulární kost, známá také jako spongiózní neboli houbovitá kost, je méně denzní a pevná část kosti, která se nachází zejména v oblasti konců dlouhých kostí v blízkosti kloubů a v obratlových tělech.

Lékaři, kteří se zabývají pacienty s IBD, by měli v rámci prevence a celkové strategie léčby zajistit u těchto pacientů dostatečný přísun kalcia a vitaminu D, ať už v dietě, nebo v suplementech. V neposlední řadě je v prevenci fraktury třeba připomenout i význam cvičení.

(jos)

Zdroj:

  1. IOF World Congress on Osteoporosis & 10th European Congress on Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis and Osteoarthritis
    Oral Communication Abstracts-OC8. Abstrakt publikován v Osteoporosis International (2010); 21: [Suppl1] S7–S24.
    DOI 10.1007/s00198-010-1246-x


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se