Lidské stromální buňky produkují během procesu decidualizace faktory podporující apoptózu

10. 11. 2014

Autoři ze španělské Granady se ve své práci soustředili na otázku, zda během procesu decidualizace dochází i k apoptóze změněných deciduálních stromálních buněk (decidual stromal cells – DSC). Z výsledků jejich zkoumání se zdá, že stromální buňky v průběhu decidualizace produkují i řadu faktorů indukujících apoptózu u vznikajících DSC.

Autoři ze španělské Granady se ve své práci soustředili na otázku, zda během procesu decidualizace dochází i k apoptóze změněných deciduálních stromálních buněk (decidual stromal cells – DSC). Z výsledků jejich zkoumání se zdá, že stromální buňky v průběhu decidualizace produkují i řadu faktorů indukujících apoptózu u vznikajících DSC.

Diferenciace stromálních buněk v DSC a současná apoptóza části DSC během decidualizace jsou pro normální invazi trofoblastu a průběh těhotenství zásadní. V průběhu času regreduje dokonce většina DSC, aby byl zajištěn dostatek prostoru pro růst embrya. Nicméně mechanismus zániku DSC nebyl až do současné doby znám.

Kultury DSC byly v této studii získány z deciduální sliznice žen v prvním trimestru těhotenství. Apoptóza buněk byla měřena pomocí průtokové cytometrie, produkce prolaktinu DSC byla stanovena imunoesejí. Po zhodnocení výsledků došli autoři k závěru, že DSC jsou rezistentní k celé řadě substancí indukujících apoptózu. Během decidualizace nicméně produkují látky, které podporují apoptózu hlavně nediferencovaných DSC. Zásadní roli v procesu apoptózy i diferenciace má přitom cAMP. Exogenně přidaný prolaktin nevedl u DSC k apoptóze, naopak protilátky proti receptoru pro prolaktin nevedly k poklesu apoptózy.

Podle závěrů této práce se zdá, že apoptóza DSC je proces paralelní k jejich diferenciaci. Spouštěcími faktory přitom jsou látky uvolňované během procesu decidualizace samotnými stromálními buňkami. Tyto poznatky jsou důležité pro pochopení funkce deciduy v začátku těhotentví.

(epa)

Zdroj: Leno-Dura E., Ruiz-Magan M. J., Munos-Fernandez R., et al. Human decidual stromal cells secrete soluble pro-apoptotic factors during decidualization in a cAMP-dependent manner. Human Reproduction. 2014; 29 (10): 2269–2277; doi: 10.1093/humrep/deu202Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se