Kryoprotekce oocytů a jejich in vitro maturace ovlivňují signální dráhy vápníku v průběhu oplodnění

1. 8. 2014

Metody umělého oplodnění dosáhly v poslední dekádě neuvěřitelného rozvoje a pokroku. Stále se ale jedná o umělé oplodnění, a proto se nabízí otázka, zda v průběhu procesů umělého oplodnění nejsou narušeny některé fyziologické funkce, a pokud ano, tak jak. Studie se konkrétně zabývá vlivem na signální dráhy vápníku.

Dnes je již spolehlivě vědecky prokázané, že správná funkce vápníku jako signální molekuly je zcela esenciální pro aktivaci oocytů a následný vývoj embrya. Byla publikována celá řada studií provedených na zvířecích modelech, které detailně objasnily celý mechanismus těchto drah. Konkrétní pokusy na lidských oocytech v tomto ohledu však zatím provedeny nebyly.

Cíle studie

Studie měla dva jasné cíle. Prvním bylo zjistit, zda jsou signální dráhy vápníku ovlivněny kryoprotekcí oocytů. Zmrazování vajíček pro jejich použití v budoucnosti je běžně užívanou praxí při asistované reprodukci. Druhým cílem bylo ze stejného pohledu ověřit i praxi dozrávání oocytů v in vitro podmínkách.

Provedení studie

Do čistě laboratorní studie bylo přijato celkem 205 vajíček, jež byla získána od dárkyň po navození ovariální hyperstimulace. Kromě studijní skupiny oocytů byla vytvořena i kontrolní skupina čerstvých, in vivo maturovaných oocytů. Aktivita vápenatých iontů byla stanovována pomocí fluorescenčních metod.

Výsledky a závěry

Bylo zjištěno, že in vitro dozrávání oocytů a jejich kryoprotekce ovlivňují aktivitu signálních drah vápníku, a to ve smyslu zpomalení frekvence, celkově kratšího trvání a vyšších výkyvů těchto drah. Hlavním nedostatkem této studie je však následné nepoužití studovaných oocytů v cyklech IVF. Použití fluorescenčních metod totiž vede k odumření oocytů.

Dosažené výsledky by měly dopomoci ke zlepšení technik IVF s cílem zachovat kvalitu signálních drah vápníku.

(bak)

Zdroj: Nikiforaki D., et al. Kryoprotekce oocytů a jejich in vitro kultury ovlivňují signální dráhy vápníku. Human Reproduction. 2013; 0 (0): 1–12.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se