Kolorektální karcinom v rodinné anamnéze může znamenat lepší prognózu

6. 5. 2010

Výskyt kolorektálního karcinomu v rodinné anamnéze zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Podle článku publikovaného v časopise JAMA však mají pacienti se zatíženou rodinnou anamnézou paradoxně lepší prognózu, pokud se u nich kolorektální karcinom skutečně rozvine.

Pacienti s kolorektálním karcinomem ve stadiu III, kteří mají stejnou chorobu také v rodinné anamnéze, měli signifikantně nižší riziko rekurence a také větší naději na pětileté přežití od diagnózy než pacienti, v jejichž rodině se kolorektální karcinom nikdy nevyskytl.

Tento kladný vliv pozitivní rodinné anamnézy se dokonce zdá být tím silnější, čím více blízkých příbuzných rakovinou tlustého střeva onemocnělo. Vypovídají o tom výsledky studie, která zahrnula více než 1000 pacientů s kolorektálním karcinomem. Hlavním autorem studie je doktorka J. A. Chan z Dana-Farber Cancer Institutu v Bostonu.

Vliv rodinné anamnézy zkoumal výzkumný tým u 1087 pacientů s kolorektálním karcinomem. Do studie byli zahrnuti pouze účastníci klinické studie sponzorované agenturou National Cancer Institute, která se týkala vlivu adjuvantní chemoterapie u tohoto onemocnění. Všichni pacienti podstoupili kompletní resekci primárního nádoru v letech 1999–2001 a všichni měli v době chirurgického zákroku metastázy v regionálních lymfatických uzlinách, avšak byli v té době bez vzdálených metastáz.

Celkem 195 pacientů uvedlo výskyt kolorektálního karcinomu u příbuzných prvního stupně. Žádný z nich však netrpěl dědičným onemocněním, jako je například familiární adenomatózní polypóza. V průběhu pětiletého sledování došlo k rekurenci nádorového onemocnění nebo k úmrtí celkem u 57 pacientů s pozitivní rodinnou anamnézou (29 %) a 343 pacientů bez anamnestické zátěže (38 %).

K rekurenci nádoru nebo k úmrtí došlo u 30 % pacientů, kteří udávali jednoho příbuzného postiženého kolorektálním karcinomem, a u 23 % pacientů, kteří měli dva nebo více příbuzných prvního stupně s tímto onemocněním. Ve skupině pacientů bez pozitivní rodinné anamnézy relabovalo nebo zemřelo, jak již bylo řečeno, 38 % pacientů.

Podle autorů zmíněné studie může rodinná anamnéza ovlivnit nejen výskyt nádorového onemocnění, ale také jeho průběh a prognózu. V tomto případě, poněkud překvapivě, také v pozitivním smyslu.

(vek)

Zdroj:

  1. Chan J. A. Association of family history with cancer recurrence and survival among patients with stage III colon cancer. JAMA, June 2008
  2. Léčba-Rakoviny.cz


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se