IVF a rakovina prsu – zvyšují hormony riziko vzniku rakoviny?

16. 9. 2013

Efekt kontrolované ovariální hyperstimulace (KOH), která je potřebná pro IVF, zůstává kontroverzním tématem ve vztahu k riziku vzniku rakoviny prsu.

Efekt kontrolované ovariální hyperstimulace (KOH), která je potřebná pro IVF, zůstává kontroverzním tématem ve vztahu k riziku vzniku rakoviny prsu. Tento vztah byl již potvrzen u substituční hormonální terapie. Přestože zvýšení hormonálních hladin je v průběhu IVF jen přechodné, jejich hladiny se šplhají mnohonásobně výše než v normálním cyklu, a proto je jejich aplikace předmětem obav vzhledem k budoucnosti žen.

V rámci metaanalýzy byly vybrány a prozkoumány vhodné studie provedené od roku 1966 do 15. března 2013 a byla extrahována data, z nichž bylo zvlášť vypočítáno relativní riziko vzniku rakoviny prsu po IVF pro data využívající jako referenční skupinu běžnou populaci žen a ta, která jako kontrolní skupinu užívala skupinu neplodných žen. Dále byla zhodnocena rizika pro určité jednotlivé podskupiny, jako například věkově ohraničené skupiny žen a další.

Sloučeno bylo osm kohortových studií, což dalo dohromady 1 554 332 žen, mezi nimiž bylo 14 961 případů vzniku rakoviny prsu zahrnujících 576 žen s rakovinou, jež ve své minulosti podstoupily IVF. Nebyla zjištěna žádná významná asociace mezi IVF a rakovinou prsu, a to ani ve studiích zabývajících se běžnou populací žen (RR = 0,91), ani u těch pracujících s neplodnými ženami (RR = 1,02). Poměrně významné byly souvislosti okrajově sledované, protektivní se ukázalo těhotenství a/či porod po IVF (RR = 0,86) a nepříznivý byl vliv věku při první IVF terapii pod 30 let (RR = 1,64).

V současnosti se nezdá, že KOH používaná při IVF zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Avšak pro potvrzení bezpečnosti metody budou potřeba další studie, které zahrnou dlouhodobější sledování, porovnání s neplodnými ženami, analýzy podskupin pro identifikaci náchylnějších žen a další informace.

(boba)

Zdroj: Sergentanis T. N., Diamantaras A. A., Perlepe C., et al. IVF and breast cancer: a systematic review and meta-analysis. Human Reproduction Update. 2013 Jul 24.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se