Infliximab vede ke kompletnímu zhojení sliznice při ulcerózní kolitidě

7. 7. 2008

Infliximab, monoklonální protilátka proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (TNF-alfa), je mimo jiné indikován jako léčba druhé volby při ulcerózní kolitidě. Výsledky post-hoc analýz dvou klinických, placebem kontrolovaných studií ukázaly, že jeho podávání vedlo u více než poloviny pacientů ke kompletnímu zhojení mukózy. Informovali o tom vědci z Mayo kliniky na Digestive Disease Week 2008.

Infliximab, monoklonální protilátka proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (TNF-alfa), je mimo jiné indikován jako léčba druhé volby při ulcerózní kolitidě. Výsledky post-hoc analýz dvou klinických, placebem kontrolovaných studií ukázaly, že jeho podávání vedlo u více než poloviny pacientů ke kompletnímu zhojení mukózy. Informovali o tom vědci z Mayo kliniky na Digestive Disease Week 2008.

Uvedených studií se zúčastnilo celkem sedm set dvacet pět pacientů se středně závažnou až závažnou formou ulcerózní kolitidy, přičemž léčba aminosalicyláty byla u těchto pacientů bez účinku. Cílem studií bylo sledovat bezpečnost a účinnost krátkodobě podávaného infliximabu (v dávce 5 mg/kg nebo 10 mg/kg podle tíže onemocnění) ve srovnání s placebem.

Pacienti byli rozděleni do podskupin podle závažnosti onemocnění. Odpověď na léčbu byla zjišťována po dvou a šesti týdnech terapie a následně každých osm týdnů až do dvacátého druhého týdne v první studii a čtyřicátého druhého týdne ve druhé studii.

Ve skupině, která užívala infliximab, byla po osmi týdnech léčby pozorována významně vyšší klinická odpověď na léčbu, klinická remise onemocnění a zhojení střevní mukózy, a to bez ohledu na závažnost onemocnění. Po třiceti týdnech léčby byly výsledky obdobné.

U pacientů se středně závažnou formou nemoci se v 71 procentech objevila klinická odpověď na léčbu, v 61 procentech případů došlo k remisi onemocnění a sliznice se zhojila v 73 procentech případů. U pacientů se závažnou formou onemocnění byla klinická odpověď na léčbu pozorována v 61 procentech případů, u 41 procent pacientů došlo k remisi a sliznice se zhojila ve 46 procentech případů.

Vědci upozornili, že ačkoliv jsou získané výsledky velmi povzbudivé, vzhledem k potenciálně závažným nežádoucím účinkům infliximabu zůstane tato léčba léčbou druhé volby. Nicméně infliximab by mohl být dobrou alternativou k terapii imunosupresivy.

Zdroj:

(zak)Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se