Infertilita a obezita – je zde souvislost s ovariálním prostředím?

6. 9. 2009

Obézní ženy vykazují změny v preovulačním folikulárním prostředí, které ukazují na spojitost mezi obezitou a sníženou schopností otěhotnění.

Vlastnosti vajíček jsou ovlivňovány prostředím, ve kterém dochází k jejich vývinu. Na univerzitě v australském Adelaide byla provedena studie, která shledala, že obézní ženy mají v tekutině obklopující oocyty abnormálně vysoké hladiny tuku a zánětlivých parametrů. To může mít vliv na vývojový potenciál oocytů. U obézních žen je doba potřebná k otěhotnění delší, a to dokonce i tehdy, pokud jsou mladšího věku a mají pravidelný menstruační cyklus.

Studie zahrnovala 96 žen, které navštěvovaly privátní kliniku zabývající se léčbou infertility. Tyto ženy byly rozděleny do skupiny buď s normální hmotností, nadváhou, nebo obezitou. Jako kritérium byl použit standardní index tělesné hmotnosti. U žen ze všech skupin byla analyzována folikulární tekutina získaná při odběru vajíček. Vyšetřovány byly hladiny hormonů a metabolitů spolu s genovou expresí v granulóze a nakupených buňkách.

S rostoucí hodnotou indexu tělesné hmotnosti narůstaly i hladiny inzulínu, laktátu, triglyceridů a C-reaktivního proteinu. Hladina globulinu, který váže pohlavní hormony (sex hormone binding globulin – SHBG), se naproti tomu snižovala. Rovněž byly zaznamenány malé rozdíly v genech regulujících inzulín mezi ženami ze skupiny s normální hmotností a nadváhou.

Bude zapotřebí dalšího výzkumu ke zjištění, jak přesně tyto lokální změny ovariálního prostředí ovlivňují ovariální funkci a kvalitu oocytů. Už teď je ale podle této studie pravděpodobné, že takové ovlivnění je zřejmě signifikantní.

(skl)

Zdroj: Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, May 2009; DOI: 10.1210/jc.2008-2648Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se