Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

3. 10. 2008

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku...

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku. Podrobné výsledky výzkumu byly uveřejněny v červnovém vydání časopisu Gastroenterology.

Vědci z Karolinska Institute ve Stockholmu v čele s doktorkou Petrou von Stein zkoumali profily genové exprese v bioptických vzorcích sliznice tlustého střeva. Vzorky byly získány celkem od tří set jednoho pacienta s klinickými a patologickými známkami ulcerózní kolitidy, Crohnovy nemoci, syndromu dráždivého tračníku, blíže neklasifikovaného střevního zánětu, divertikulózy nebo kolorektálních polypů.

Ve vzorcích bylo identifikováno sedm rozdílně exprimovaných genových markerů, které podle vědců umožňují odlišit od sebe sledovaná onemocnění. Vědci se domnívají, že genová exprese odpovídajících markerů ve střevních biopsiích pacientů se syndromem dráždivého tračníku nebo podobným onemocněním může usnadnit jak diagnostiku, tak rozhodování o vhodné terapii těchto pacientů.

Komentátoři publikovaných výsledků studie, doktor Alan Hurty a doktor Ramnik J. Xavier z Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School v Bostonu upozorňují, že takové vyšetření, které bylo použito ve studii, tj. vyšetření střevní sliznice na molekulární bázi, je sice do budoucna velmi slibné, zároveň však patří mezi ne zcela prozkoumané diagnostické metody a bude vyžadovat lepší pochopení mechanismů uvedených nemocí.

Zdroj:

  • Gastroenterology 2008;134:1869–1881,2164–2168.


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se