Fenotyp nemoci v době stanovení diagnózy u dětských pacientů s Crohnovou nemocí – výsledky analýzy registru EUROKIDS

1. 6. 2012

Spekuluje se o tom, že Crohnova nemoc (CD) u pediatrických pacientů představuje samostatnou klinickou jednotku, pravděpodobně s různými podtypy nemoci.

Spekuluje se o tom, že Crohnova nemoc (CD) u pediatrických pacientů představuje samostatnou klinickou jednotku, pravděpodobně s různými podtypy nemoci. Pracovní skupina pro zánětlivá střevní onemocnění (IBD) u dětí při Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) se proto rozhodla upřesnit fenotyp nemoci u dětských pacientů v době stanovení diagnózy pomocí pediatrické modifikace Montrealské klasifikace – tj. nově definované Pařížské klasifikace.

Za tímto účelem byla získána data z registru dětí s nově diagnostikovaným IBD (EUROKIDS) ze 17 evropských zemí a Izraele. Poté, co byl proveden kompletní diagnostický postup (ileokolonoskopie, horní endoskopie, zobrazení tenkého střeva), byli pacienti s CD vyšetřeni za účelem zhodnocení rozsahu ileokolického postižení, ezofagogastruduodenálního postižení a postižení jejuna či proximálního ilea. Stejně tak bylo hodnoceno chování nemoci a přítomnost granulomů.

Všech 582 dětských pacientů s CD bylo klasifikováno pomocí Pařížské klasifikace. V době manifestace nemoci bylo u 16 % z nich přítomné izolované postižení terminálního ilea (± limitované postižení céka), u 27 % izolované postižení kolon, u 53 % ileokolický fenotyp a u 4 % pacientů pak izolované postižení horního GIT. Celkově bylo postižení ezofagogastroduodena přítomné u 30 % pacientů a u 24 % postižení jejuna/proximálního ilea. U pacientů s L2 formou nemoci bylo méně časté postižení ezofagogastroduodena či strikturující onemocnění, než tomu bylo u pacientů s formou L1 a L3. Postižení terminálního ilea a strikturující forma nemoci pak byly častější u pacientů, u kterých byla diagnóza stanovena po desátém roce věku, než tomu bylo u dětí mladších. Granulomy byly zastiženy u 43 % pacientů.

Přesná fenotypizace nemoci je u pediatrických pacientů s CD zcela zásadní, jelikož se od něj odvíjí další postup a vedení léčby. Dle těchto zjištění se fenotyp nemoci liší dle věku v době stanovení diagnózy. Pařížská klasifikace je pak užitečným nástrojem zachycujícím různé fenotypové charakteristiky u dětských pacientů s CD.

(mik)

Zdroj: de Bie C. I. et al. Disease phenotype at diagnosis in pediatric Crohn's disease: 5-year analyses of the EUROKIDS registry. Publikováno on-line 9. května 2012; doi: 10.1002/ibd.23008.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se