Exprese aromatázy u pacientek s endometriózou

11. 8. 2008

Podle výzkumu španělských vědců se u pacientek s endometriózou zvyšuje exprese aromatázy a stupeň exprese koreluje s tíží onemocnění. Aromatáza je enzym ze skupiny cytochromů P 450, který se vyskytuje u žen s endometriózou, avšak není produkován buňkami endometria u zdravých žen.

Podle výzkumu španělských vědců se u pacientek s endometriózou zvyšuje exprese aromatázy a stupeň exprese koreluje s tíží onemocnění. Aromatáza je enzym ze skupiny cytochromů P 450, který se vyskytuje u žen s endometriózou, avšak není produkován buňkami endometria u zdravých žen. Enzym způsobuje přeměnu cirkulujících hormonů androgenů na estrogeny. Lokální zvýšení estrogenů v ektopickém endometriu vede k proliferaci buněk a zvětšování ložiska.

Do studie bylo zapojeno celkem 74 žen, z toho 62 pacientek s endometriózou. U 38 žen s endometriózou (61 %) byla imunohistochemicky potvrzena exprese aromatázy. U devíti žen s bilaterální ovariální endometriózou byla zaznamenána exprese pouze v jednom ovariu. Endometriální tkáň s pozitivním barvením na aromatázu byla v šesti případech nalezena také na peritoneu.

U žen, které měly pozitivní test na přítomnost aromatázy, byla diagnostikována těžší forma endometriózy. Současně s aromatázou byly detekovány tumorové markery CA-125 nebo vyšší hladiny zánětlivých parametrů. Tyto pacientky měly mnohočetný nález ložisek endometriózy, častější bilaterální výskyt a chronické bolesti břicha. Pozitivní případy také souvisely s neplodností a současnou přítomností leiomyomů dělohy.

Zaznamenány byly rovněž signifikantně vyšší hladiny prolaktinu a estrogenu E2. Zvýšená koncentrace estrogenů v endometriální tkáni koreluje se závažností a agresivitou onemocnění. Lokálně dochází k aktivaci prostaglandinů PGE2, které ovlivňují buněčnou proliferaci, migraci, angiogenezi, invazivitu a brání apoptóze buněk. PGE2 byl navíc identifikován jako jeden z nejvýznamnějších induktorů aromatázy.

Zvýšená produkce aromatázy tak může být jedním ze základních patogenetických mechanismů, které umožňují buňkám endometriózy jejich růst a přežívání. Při selhání dostupné léčby u některých pacientek pak mohou být inhibitory aromatázy alternativním terapeutickým řešením.

(nes)

Zdroj: Acien P, Velasco I. Aromatase expression in endometriotic tissues and its relationship to clinical and analytical findings. Fertility and Sterility 2007;7.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se