Expozice spermatu v období menstruace je rizikovým faktorem pro vznik protilátek proti spermiím

3. 7. 2013

Pohlavní styk v období menstruace je praktikován 3–30 % sexuálně aktivních žen. Je prokázáno, že imunita sliznice ženských pohlavích orgánů je řízena pohlavními hormony a je pozměněna právě v období menstruace.

Pohlavní styk v období menstruace je praktikován 3–30 % sexuálně aktivních žen. Je prokázáno, že imunita sliznice ženských pohlavích orgánů je řízena pohlavními hormony a je pozměněna právě v období menstruace. Těmito fakty se inspirovala nedávno publikovaná studie z čínského akademického prostředí. Studie si klade za cíl objasnit, zda nechráněný pohlavní styk v menstruačním období může zvýšit produkce protilátek proti spermiím v ženském organismu.

Do studie byly zahrnuty dvě skupiny žen. První skupinu tvořilo 27 žen uvádějících pravidelný vaginální pohlavní styk během menstruace a majících stanovenou diagnózu neplodnosti. Do druhé, kontrolní skupiny bylo zařazeno 30 žen léčících se rovněž pro neplodnost, ale bez výše zmiňované sexuální praktiky. U všech žen pak byla stanovena koncentrace protilátek proti spermiím.

Výsledky sice neodhalily žádný výskyt extrémně vysokých hodnot protilátek proti spermiím, nicméně byl nalezen statisticky významný rozdíl (s hladinou pravděpodobnosti menší než 0,05) ve výskytu protilátek proti spermiím, který autoři označili jako subpozitivitu. Ve skupině žen praktikujících sex v menstruačním období bylo subpozitivních 6 žen, tj. 22,2 %, a v kontrolní skupině pouze 1 pacientka, tj. 3,3 %. Navíc šest subpozitivních žen z první skupiny bylo dále sledováno po dobu dvou let od stanovení protilátek a tři z nich otěhotněly po zavedení používání prezervativu v menstruačním období.

Závěr studie je tedy takový, že nechráněný pohlavní styk v období menstruace je rizikovým faktorem pro vznik protilátek proti spermiím, přestože přesná kauzalita s příčinou neplodnosti nebyla z dostupných dat spolehlivě objasněna.

(bak)

Zdroj: Wang Y. X. et al.  Sperm exposure during menses is a risk factor for developing antisperm antibody (ASA) in female. Arch Gynecol Obstet. Publikováno online 10. května 2013; doi: 10.1007/s00404-013-2883-zŠtítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se