Autologní kmenové buňky mohou zlehčit průběh Crohnovy nemoci

24. 7. 2008

Transplantace autologních hematopoetických kmenových buněk (HSCT – hematopoietic stem cell transplantation) bez selekce CD34 pozitivních buněk může být účinným terapeutickým přístupem při léčbě pacientů s Crohnovou nemocí rezistentní ke konvenční léčbě.

Transplantace autologních hematopoetických kmenových buněk (HSCT – hematopoietic stem cell transplantation) bez selekce CD34 pozitivních buněk může být účinným terapeutickým přístupem při léčbě pacientů s Crohnovou nemocí rezistentní ke konvenční léčbě. Glykoproteinový antigen CD34 vystavují na svém povrchu hematopoetické kmenové buňky a dále časné progenitorové formy buněk periferní krve.

Podle týmu doktorky Cassinottiové z univerzity v italském Milánu bylo s použitím metody HSCT se selekcí CD34+ buněk dosaženo u pacientů velmi slibných výsledků. Ve snaze snížit toxicitu spojenou s touto metodou však nyní lékaři navrhli využít postupu, při kterém jsou transplantovány neselektované buňky periferní krve (PBSC).

V únorovém vydání měsíčníku Gut autoři referují o svých prvních čtyřech pacientech ve věku od 26 do 45 let. U všech osob byl průběh nemoci středně těžký až těžký. Pacienti také vykazovali nesnášenlivost nebo neadekvátní reakci na řadu přípravků v léčbě Crohnovy nemoci běžně užívaných.

Pacienti byli hospitalizováni v průměru 24,5 dne. V celé skupině byla fáze následující krátce po transplantaci velmi dobře snášena. Tři měsíce po HSCT se všichni pacienti nacházeli v remisi. Během kontroly, která následovala průměrně za 16,5 měsíce, se tři pacienti nacházeli v klinické i endoskopicky potvrzené remisi, aniž užívali jakoukoliv další léčbu.

Podle autorů z této studie vyplývá poznatek, že transplantace, při které není použita selekce CD34+ buněk, může vést k lepší toleranci transplantovaných autologních buněk a ke kratší době potřebné k dosažení přínosu léčby. Kvůli nezanedbatelné toxicitě spojené s transplantací jde ale o metodu vyhrazenou pouze pro úzkou skupinu pacientů refrakterních ke konvenční terapii.

Zdroj:

Unselected Autologous Stem Cells Ease Refractory Crohn's Disease. Gut 2008;57:211–217.

(hak)Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se