Alternativní stimulační protokoly pro IVF

6. 4. 2008

V souvislosti s rozvojem hormonální terapie pro IVF jsou hledány stále jednodušší protokoly s nižší cenou medikace, snadnějším monitorováním a redukovanou zátěží pro pacientku.

V souvislosti s rozvojem hormonální terapie pro IVF jsou hledány stále jednodušší protokoly s nižší cenou medikace, snadnějším monitorováním a redukovanou zátěží pro pacientku. Uspokojivé výsledky v programu IVF přináší tzv. minimální stimulace. Představuje výhody zvláště pro mladší pacientky s tubárním faktorem neplodnosti, které nesplňují podmínky pro úhradu léčby ze zdravotního pojištění.

Minimální stimulace je jednoduchou a levnou variantou ovariální hyperstimulace, která především snižuje riziko závažného ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS). Terapie je zahájena perorálním podáváním klomifencitrátu (CC) a po týdnu následuje aplikace lidského menopauzálního gonadotropinu (hMG), FSH nebo rekombinantního FSH. Užívání gonadotropinů pokračuje až do doby, kdy vedoucí folikul dosáhne velikosti 18 mm. Po kontrolách hladin 17-β-estradiolu a LH je 35 hodin před odběrem oocytů aplikován hCG.

Poměr těhotenství na odběr se pohybuje mezi 30 až 40 %. Podle studie, která se zabývala účinky minimální stimulace, byly potvrzeny srovnatelné výsledky pro otěhotnění jako při standardně využívaných dlouhých stimulačních protokolech. Za cenu minimální stimulace došlo k nižšímu zisku oocytů a také k nižšímu počtu nadpočetných embryí vhodných ke kryokonzervaci.

Množství cyklů terapie, které byly ukončeny z důvodu nedostatečné odpovědi na stimulaci nebo kvůli předčasnému vzestupu LH, bylo podle očekávání zvýšeno. Výška endometria, která je považována za klíčový faktor pro IVF, však byla v obou stimulačních protokolech stejná. Průměrná četnost těhotenství byla jen nepatrně nižší než v kontrolní skupině.

Minimální stimulace je především výsledkem snah o snížení nákladnosti terapie při zajištění přijatelné šance na otěhotnění. Finanční aspekty terapie pak nemusí limitovat páry, které již vyčerpaly možnosti hrazené IVF + ET (embryotransfer). Indikacemi pro tuto léčbu mohou být nejen tubární a ovariální příčiny neplodnosti, ale také endometrióza nebo mužský faktor neplodnosti.

(nes)

Zdroj: Dostál J, Březinová J, Svobodová M. Minimální stimulace v programu IVF/ICSI +ET. Praktická gynekologie 2005;9(2).Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se