Akutní renální selhání při IVF – kazuistika

2. 7. 2008

Třicetiletá žena byla přijata k terapii IVF. Po dvou předchozích neúspěšných cyklech IVF jí byl laparoskopicky odstraněn bilaterální saktosalpinx (přítomnost výpotku ve vejcovodu).

Třicetiletá žena byla přijata k terapii IVF. Po dvou předchozích neúspěšných cyklech IVF jí byl laparoskopicky odstraněn bilaterální saktosalpinx (přítomnost výpotku ve vejcovodu). Menstruační cyklus trval 32–35 dní a hormonální profil byl zcela v normě. Pacientka měla BMI 31.

K ovariální stimulaci byly použity GnRH agonisté a FSH. Čtrnáctý den stimulace se prokázalo celkem 14 folikulů o velikosti více než 17 mm a několik folikulů menších než 12 mm. Kromě toho zobrazilo ultrazvukové vyšetření dvě cystické struktury o velikosti 40 mm. Pacientce bylo podle protokolu následně podáno 6500 IU HCG.

Po 36 hodinách od podání HCG byla provedena transvaginální aspirace folikulů pod ultrazvukovou kontrolou. Pacientka podstoupila výkon v mírné sedaci a paracervikální anestezii za použití 10 ml jednoprocentního lidokainu. Podařilo se získat celkem 18 oocytů. Levý vaječník byl umístěn za dělohou, a byl proto hůře přístupný. Během výkonu pacientka udávala bolesti v levém podbřišku, kvůli kterým bylo dvakrát aplikováno 25 mg pethidinu.

Z celkem deseti oplozených oocytů byla dvě embrya zamrazena a dvě přenesena do dělohy. K tišení mírných bolestí břicha byla podávána nesteroidní antiflogistika a paracetamol. Pacientka začala udávat sníženou diurézu a za dva dny od aspirace se rozvinula anurie. Dalšími symptomy byly nauzea, zvracení a nechutenství.

Při vyšetření byla hladina kreatininu 329 µmol/l. Ultrazvuk ledviny prokázal mírnou hydronefrózu, více vyjádřenou vlevo. Na této straně byla pod ultrazvukovou kontrolou zavedena perkutánní pyelostomie. Vaginální ultrazvuk zobrazil zvětšené vaječníky 7×9 cm vpravo a 3×6 cm vlevo.

Během následujících 24 hodin katetrem odtékala pouze krev. Při drenáži močového měchýře se zachytilo 300 ml moče za 24 hodin. Hladiny kreatininu se zvýšily na 617 µmol/l. Kvůli perzistující oligurii byla pacientka plánována k dialýze. Došlo však k poklesu kreatininu i urey a dialýza již nebyla indikována.

Magnetická rezonance potvrdila bilaterální hydronefrózu. Příčinou oboustranné komprese ureterů bylo významné zvětšení vaječníků. Do ureterů byly zavedeny double-J stenty a za týden byla pacientka propuštěna domů s hladinou kreatininu 126 µmol/l. Za čtyři týdny klesla hladina na 80 µmol/l a za šest týdnů nebyly klinické ani laboratorní známky hydronefrózy. Bohužel k těhotenství nedošlo.

(nes)

Zdroj: Heldal K, Lyngdal PT. Acute renal failure following IVF: case report. Human Reproduction 2005;08Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se