Akupunktura může zvýšit úspěšnost IVF

15. 8. 2009

Akupunktura provedená současně s embryotransferem signifikantně zvyšuje šanci na klinické těhotenství. Lékaři z univerzity v americkém Baltimoru provedli metaanalýzu 7 studií, kterých se účastnilo celkem 1 366 pacientek.

Cílem bylo porovnat výsledky při akupunktuře uskutečněné do jednoho dne od provedeného embryotransferu s imitovanou akupunkturou nebo bez jakékoli podpůrné léčby.

Akupunktura může zprostředkovávat uvolnění neurotransmiterů, které stimulují sekreci hormonu uvolňujícího gonadotropin a tím ovlivňovat menstruační cyklus, ovulaci a fertilitu. Podle doktora Manheimera může dále akupunktura třeba stimulovat jak prokrvení dělohy utlumením aktivity sympatiku, tak i produkci endogenních opioidů, což způsobí snížený průtok krve v centrálním nervovém systému a utlumení stresové biologické odpovědi organismu.

Akupunktura je v Číně užívaná po staletí k léčbě poruch ženského reprodukčního systému. Předběžná fakta z provedené studie naznačují, že akupunktura provedená v těsné souvislosti s embryotransferem zvyšuje počty úspěšných těhotenství a porodů živých dětí u žen, které podstupují fertilizaci in vitro.

K dalšímu objasnění vztahu mezi počtem těhotenství a efektivitou současně prováděné akupunktury bude zapotřebí dalších randomizovaných studií. Pokud ale akupunktura zvyšuje pravděpodobnost úspěchu na klinické těhotenství během individuálního cyklu IVF, klesá pravděpodobnost potřeby následujícího cyklu. I v případě malého zvýšení pravděpodobnosti úspěchu při IVF by se snížila celková finanční náročnost léčby, neboť cena akupunktury je ve srovnání s cenou IVF zanedbatelná.

(skl)

Zdroj: BMJ 2008; 336: 545–549 (8 March), DOI: 10.1136/bmj.39471.430451.BEŠtítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se