Pravidelné užívání paracetamolu či kombinace paracetamolu s kodeinem u pacientů s osteoartritidou snižuje potřebu záchranné medikace NSAIDs

12. 7. 2017

Pokud pacienti užijí alespoň 50 % předepsané léčby paracetamolem nebo paracetamolem v kombinaci s kodeinem indikované ke zmírnění bolesti související s osteoartritidou, významně se u nich sníží nutnost podání záchranné medikace v podobě nesteroidních antirevmatik. Ukázala to právě publikovaná analýza údajů od více než 40 tisíc pacientů s osteoartritidou sledovaných za období 13 let.

Analgetická léčba při osteoartritidě

Názory na poměr přínosu a rizik léčby osteoartritické bolesti paracetamolem se rozcházejí. Nesteroidní antirevmatika (NSAIDs) jsou v této indikaci účinnější, jejich dlouhodobé užívání je ovšem rizikové. Italští autoři se proto rozhodli zhodnotit účinnost paracetamolu nebo jeho kombinace s kodeinem u osteoartritické bolesti podle míry adherence k léčbě.

Metodika analýzy

K analýze byly využity retrospektivní údaje z databáze Health Search IMS Health Longitudinal Patient Database. Vytvořená kohorta čítala 40 029 pacientů starších 18 let, u nichž byla nově nasazena léčba paracetamolem nebo kombinací paracetamol + kodein z důvodu osteoartritické bolesti, a to v období mezi 1. lednem 2001 a 31. prosincem 2013.

Pacienti byli sledování po dobu 1 roku a byli rozděleni do skupiny s dodržováním léčby, které bylo definováno jako ≥ 50 % vyzvednutých a předepsaných léků, a s nedodržováním léčby. Účinnost léčby byla posuzována podle četnosti podání záchranné medikace, v tomto případě NSAIDs.

Výsledky

Průměrný věk pacientů v této kohortě činil 68 let a 69,5 % tvořily ženy. Po 1 roce léčby bylo u skupiny nemocných dodržujících léčbu zjištěno významně nižší riziko nutnosti podání NSAIDs než u pacientů nedodržujících léčbu (poměr šancí [OR] 0,89; 95% CI 0,84–0,96).

Závěr

Jak uzavírají sami autoři, tyto výsledky ukazují, že pravidelné užívání paracetamolu nebo kombinace paracetamolu a kodeinu může snížit potřebu nasazení NSAIDs při léčbě bolesti související s osteoartritidou.

(zza)

Zdroj: Vannacci A., Lombardi N., Simonetti M. et al. Regular use of acetaminophen or acetaminophen-codeine combinations and prescription of rescue therapy with non-steroidal anti-inflammatory drugs: a population-based study in primary care. Curr Med Res Opin 2017 Jun; 33 (6): 1141–1148.Štítky
Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se