Metamizol v analgetické terapii nádorových bolestí

12. 6. 2017

Metamizol patří mezi nejčastěji užívaná neopioidní analgetika v Česku i dalších zemích. Studie publikovaná německými vědci na počátku roku 2017 se soustředila na jeho použití v analgetické terapii při zhoubném nádorovém bujení.

Účinky a benefity metamizolu

Metamizol je efektivní neopioidní analgetikum vykazující výrazné analgetické účinky, které jsou v ekvipotentních dávkách srovnatelné s opioidními analgetiky, například tramadolem. Kromě silného analgetického účinku vykazuje léčivo také antipyretické a spazmolytické účinky. Na rozdíl od nesteroidních antiflogistik však v klinickém dávkování nevykazuje antiflogistickou aktivitu. Vedlejší účinky jsou minimální, dříve obávaná agranulocytóza je velmi vzácnou komplikací. Nespornou výhodou je skutečnost, že neovlivňuje funkci jater a stejně tak neirituje sliznici žaludku a duodena.

Systematický přehled a analýza

V současné době nejsou k dispozici žádná doporučení ohledně nasazení metamizolu v analgetické terapii při nádorových bolestech založená na důkazech. Pro tyto potřeby tak byl v Německu vytvořen systematický přehled poskytující doporučení ohledně nasazení metamizolu u onkologických pacientů.

Za účelem vytvoření systematického přehledu bylo provedeno pátrání po studiích publikovaných v letech 1948–2013 v databázích Medline, Embase (přes Ovidia) a Cochrane Library. Následná doporučení byla vytvořena za spolupráce 53 zástupců vědeckých společností a 49 expertů. Primárním cílem studie bylo zjištění dopadu terapie na intenzitu bolesti, snížení spotřeby opioidů, bezpečnost a kvalitu života pacientů.

Výsledná zjištění

Ze 177 získaných studií byly pro potřeby systematického přehledu využity 4 studie (3 randomizované kontrolované studie a 1 kohortová studie, n = 255). Z výsledků analýzy vyplývá, že metamizol signifikantně snížil intenzitu bolesti oproti placebu i v nízkých dávkách (1,5−2 g/den). Vyšší dávky metamizolu (3 × 2 g/den) byly efektivnější než nízké dávky (3 × 1 g/den), ale stejně efektivní jako perorálně podávaný morfin v dávce 60 mg/den. Snížení intenzity bolesti se mezi metamizolem a nesteroidními antiflogistiky významně nelišilo. V porovnání s placebem, nesteroidními antiflogistiky a morfinem nebyla zvýšena incidence nežádoucích účinků.

Závěr

Metamizol lze doporučit jako alternativu opioidů v analgetické terapii u onkologických pacientů v monoterapii nebo v kombinaci s opioidy. Může být upřednostněn před podáváním nesteroidních antiflogistik v důsledku příznivějšího bezpečnostního profilu při dlouhodobém použití, komparativní studie zabývající se tímto efektem však nejsou k dispozici.

(holi)

Zdroj: Gaertner J., Stamer U. M., Remi C. et al. Metamizole/dipyrone for the relief of cancer pain: a systematic review and evidence-based recommendations for clinical practice. Palliat Med 2017 Jan; 31 (1): 26–34, doi: 10.1177/0269216316655746.Štítky
Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se