Inhalační tiotropuim nyní také pro dětské pacienty

9. 3. 2020

Mezi indikace, pro něž je schválen tiotropium bromid, patří chronická plicní obstrukční nemoc (CHOPN) a astma, u kterého je schválení nově rozšířeno také na děti starší 6 let.

Mechanismus účinku 

Tiotropium bromid je dlouhodobě působící specifický antagonista muskarinových receptorů. V dýchacích cestách se reverzibilně váže na muskarinové receptory M3 hladké svaloviny průdušek, čímž antagonizuje bronchokonstrikční působení acetylcholinu. Účinek je závislý na dávce a trvá 24 hodin. Disociace léčiva z receptorů M3 je významně pomalejší než u ipratropia. Při inhalačním podání působí tiotropium bronchoselektivně a dosahuje terapeutického působení dříve, než se projeví systémové anticholinergní účinky.

Indikace

V případě CHOPN se přípravek Spiriva Respimat (Boehringer Ingelheim) s obsahem tiotropium bromidu používá v rámci udržovací bronchodilatační léčby. Ze zdravotního pojištění však u pacientů s CHOPN kategorie A není hrazen v kombinaci s inhalačním β2-agonistou; pro ostatní kategorie s hodnotou jednosekundové vitální kapacity plic (FEV1) < 80 % normy jej může předepsat pneumolog.

U astmatu jde o přídatnou udržovací léčbu, která je indikovaná pro pacienty trpící těžkým astmatem, kteří v posledním roce zaznamenali 1 či více těžkých exacerbací nemoci. Kromě pneumologie je v případě astmatu specializace předepisujícího lékaře rozšířena o alergologii a klinickou imunologii. Ačkoliv je přípravek schválen i pro léčbu pacientů starších 6 let, úhrada ze zdravotního pojištění je v současnosti stanovena pouze pro dospělé.

Použití a snášenlivost přípravku

Spiriva se používá pouze k inhalaci pomocí inhalátoru Respimat, 1 dávku tvoří 2 vstřiky, aplikují se 1× denně, pro děti i dospělé stejně. Spiriva Respimat obsahuje 30 dávek (60 vstřiků) − výhodou je indikátor dávek, který pacientům ukazuje, kdy se blíží vyprázdnění lahvičky, aby si včas stihli zajistit další lékařský předpis. Zlepšení plicních funkcí po podání tiotropia nastává asi po 30 minutách od aplikace. Při léčbě astmatu se plný přínos léčby projeví až po několika dávkách léčivého přípravku; farmakodynamického rovnovážného stavu je dosaženo cca během 1 týdne. U astmatiků tiotropium nemá být používáno v monoterapii.

Obecně je tiotropium dobře snášeno, u pacientů, a to zejména ve vyšším věku, se však může projevit anticholinergní působení léčiva – zejména suchost v ústech (v klinických studiích u 2,9 % pacientů), teoreticky také glaukom, zácpa, střevní obstrukce nebo retence moči. Frekvence, typ a závažnost nežádoucích účinků jsou v pediatrické populaci podobné jako u dospělých pacientů.

(mir)

Zdroj: SPC Spiriva Respimat. Dostupné na:
www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0109810&tab=texts
www.boehringer-ingelheim.cz/sites/cz/files/spc/spiriva_respimat_spc_aktualne_na_trhu.pdfŠtítky
Alergologie a imunologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se