Substituční léčba snižuje rizikové chování pro přenos HIV z hlediska sdílení jehel

11. 6. 2014

Léčba buprenorfinem/naloxonem omezuje u osob závislých na opioidech nakažených virem HIV rizikové chování z hlediska přenosu infekce HIV, konkrétně sdílení jehel, nikoliv však rizikové sexuální chování.

Inzerce

Léčba buprenorfinem/naloxonem omezuje u osob závislých na opioidech nakažených virem HIV rizikové chování z hlediska přenosu infekce HIV, konkrétně sdílení jehel, nikoliv však rizikové sexuální chování.

Závislost na opioidech je významným rizikovým faktorem infekce HIV a vliv podávání substituční léčby na rizikové chování závislých osob nakažených HIV dosud nebyl znám. Autoři z USA proto provedli longitudinální studii, do které zařadili 303 osob závislých na opioidech, u nichž byla zahájena substituční léčba buprenorfinem/naloxonem. Hlavními sledovanými parametry bylo sdílení injekčních jehel a pohlavní styk bez použití kondomu, a to v posledních 90 dnech podle sdělení pacienta. Účastníci byli sledování 1 rok.

Výsledky ukázaly významný pokles sdílení jehel ve čtvrtém čtvrtletí po zahájení substituční léčby oproti vstupní hodnotě, z 9 % na 3 % (p < 0,001). Uváděná absence použití kondomu na začátku studie 23 % ovšem klesla jen na 21 %, což nebylo statisticky významné. Rizikové chování se nelišilo v závislosti na prokázané přítomnosti RNA viru HIV. Častější sdílení jehel bylo zjištěno u bezdomovců a osob, které užívaly heroin, kokain nebo marihuanu. Pohlavní styk bez kondomu častěji uváděly ženy, osoby s homosexuální a bisexuální orientací, osoby žijící v trvalém partnerském vztahu a osoby, které zneužívaly heroin a alkohol.

Autoři této studie, publikované v březnu 2014, na základě svých výsledků doporučují provádět u osob závislých na opioidech, které jsou nakaženy HIV a u nichž je zahájena substituční léčba, cílené intervence zaměřené na prevenci rizikového chování z hlediska přenosu HIV.

(zza)

Zdroj: Edelman E. J., Chantarat T., Caffrey S., et al. The impact of buprenorphine/naloxone treatment on HIV risk behaviors among HIV-infected, opioid-dependent patients. Drug Alcohol Depend. 2014 Mar 15; pii: S0376-8716(14)00782-0; doi: 10.1016/j.drugalcdep.2014.03.006. [Epub ahead of print]Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×