Etanercept – účinná léčba refrakterní juvenilní idiopatické artritidy

15. 5. 2019

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější revmatické onemocnění dětského věku. JIA může vést až k závažné invaliditě i život ohrožujícím komplikacím, především u pacientů neodpovídajících na konvenční terapii nesteroidními antirevmatiky a léky modifikujícími chorobu.

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější revmatické onemocnění dětského věku. JIA může vést až k závažné invaliditě i život ohrožujícím komplikacím, především u pacientů neodpovídajících na konvenční terapii nesteroidními antirevmatiky a léky modifikujícími chorobu, zejména kombinaci metotrexátu (MTX) a glukokortikoidů. V nedávné době se ukázalo, že by tito pacienti mohli profitovat z biologické léčby etanerceptem.

Alternativa konvenční terapie

Jedenácti pacientům s refrakterní JIA byl podáván etanercept a byla sledována jeho účinnost oproti konvenční terapii MTX + prednisolonem. Z těchto pacientů mělo sedm polyartikulární typ JIA, dva oligoartritidu a dva systémovou artritidu. Všichni měli perzistující horečku, artritidu/artralgii a zvýšené hladiny zánětlivých mediátorů (CRP) a/nebo zvýšenou sedimentaci erytrocytů po šestiměsíční běžné terapii. MTX a prednisolon byly postupně vysazovány a po 5 měsících byly všechny děti léčeny již pouze etanerceptem.

Výsledky jsou velmi přesvědčivé

Ve sledovaném období dvanácti měsíců došlo k výraznému progresivnímu snížení hladin CRP a FW. Perzistující horečka a artritické symptomy přetrvávaly po 6 týdnech terapie pouze u jednoho pacienta, který na léčbu neodpovídal. Postupně docházelo také k významnému zvýšení hladin hemoglobinu a úpravě trombocytózy. Ke zlepšení krevního obrazu nedošlo pouze u dvou dětí, jednoho s talasémií a u již zmíněného pacienta, který na léčbu neodpovídal.

Bez nežádoucích projevů

I přes výhody metotrexátu oproti konvenčním imunosupresivům se při léčbě u řady pacientů objevují nežádoucí účinky. Etanercept přináší příležitost přerušení léčby MTX a tím i zabránění těmto toxickým projevům. Etanercept je bezpečný a dobře tolerovaný, během terapie nedocházelo k žádným nežádoucím reakcím na lék. Ukazuje se tedy, že by mohl představovat velmi účinnou a bezpečnou alternativu při terapii refrakterní juvenilní idiopatické artritidy.

(tms)

Zdroj: Ho-Chang Kuo, Hong-Ren Yu, Chih-Chiang Wu, Ling-Sai Chang, Kuender D. Yang: Etanercept treatment for children with refractory juvenile idiopathic arthritis, Journal of Microbiology, Immunology and Infection, published online 23 March 2011.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se