Jiří Widimský, Jiří Widimský jr.
Farmakoterapie hypertenze


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2016; 62(12): 1053
Kategorie: Z odborné literatury

Maxdorf: Praha 2016. 186s. ISBN 978-80-7345-477-7

Publikace Farmakoterapie hypertenze vychází v letošním roce z pera předních českých odborníků na léčbu vysokého krevního tlaku. Kniha je určena praktickým lékařům, internistům, ale také specialistům, kteří s vysokým krevním tlakem přicházejí do styku. Farmakoterapie hypertenze v posledních 50 letech dosáhla obrovského úspěchu v ovlivnění morbidity a mortality kardiovaskulárních příčin. Bohužel v posledních letech nemáme novou skupinu antihypertenziv, která by se uplatnila v klinické praxi, tak jak je tomu v léčbě např. diabetu nebo dyslipoproteinemie. Přesto kniha přináší informace o nových možnostech léčby rizikového faktoru, který v ČR postihuje 40 % obyvatel.


Vysoký výskyt, obtížné dosažení cílových hodnot v klinické praxi a velmi nízká kompliance v nefarmakologické, ale bohužel i ve farmakologické léčbě jsou problémy, které čekají na řešení. V úvodní částí je zmíněn význam léčby hypertenze, cíle léčby, výsledky metaanalýz studií a prognostická hodnota systolického a diastolického tlaku. V další části jsou rozebrány základní třídy antihypertenziv (diuretika, betablokátory, blokátory kalciových kanálů, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu, antagonisté pro angiotenzin II – AT1-blokátory). Pozornost je věnována také centrálně působícím antihypertenzivům, blokátorům periferních α-receptorů, vazodilatačním látkám s přímým účinkem. V další kapitole jsou uvedeny nové látky s antihypertenzním účinkem. Monoterapií se daří dosáhnout cílových hodnot pouze u 20–30 %, proto současná léčba směřuje ke kombinační terapii. Vzhledem k nízké komplianci je dávána přednost fixním kombinacím 2 nebo již 3 látek v jedné tabletě. U některých pacientů nedosáhneme cílových hodnot ani trojkombinací antihypertenzív, potom hovoříme o rezistentní hypertenzi, jejíž terapie je podrobně probrána. Velmi důležitou kapitolou z klinického hlediska je perioperační léčba hypertenze a léčba hypertenzí krize. Vysoký krevní tlaku úzce souvisí i s dalšími rizikovými faktory jako je diabetes mellitus a dyslipidemie. I těmto souvislostem a jejich ovlivnění jsou věnovány závěrečné kapitoly. S tím, jak se prodlužuje délka života, roste význam léčby hypertenze u starších osob, především problém léčby systolické hypertenze.

Publikace je sepsána přehledně, pečlivě, se zaměřením na současné problémy léčby hypertenze. Kniha by si měla najít cestu jak k začínajícím, tak zkušeným lékařům první linie, kteří se nejčastěji setkávají s hypertenzními pacienty.

prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc.

miroslav.soucek@fnusa.cz

II. interní klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně

www.fnusa.cz

Doručeno do redakce 9. 12. 2016


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 12

2016 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více