-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Kariéra
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Top novinky
ReklamaMartina Vašáková, Jaroslav Polák, Radoslav Matěj.
Intersticiální plicní procesy
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2016; 62(12): 1049
Kategorie: Z odborné literatury
Maxdorf: Praha 2016. 420s. ISBN 978-80-7345-488-3
Intersticiální plicní procesy tvoří rozsáhlou skupinu onemocnění plic, jejichž diferenciální diagnostika a léčba vyžadují mezioborový přístup zkušeného týmu. Pilíři tohoto odborného seskupení jsou pneumolog, radiolog a patolog, kteří posuzují anamnézu, klinické a radiologické nálezy v kontextu s histopatologickými změnami, které jsou pozorovány ve vzorcích získaných při plicní biopsii. Důležité je i vyhodnocování funkčního stavu plic, imunologických projevů, genetických vyšetření a celé řady dalších parametrů.
Tato pomocná vyšetření mohou v celém kontextu a na základě zkušeností někdy nahradit nutnost biopsie, která se provádí bronchoskopicky nebo chirurgicky. Mnohé projevy intersticiálních plicních procesů souvisí se systémovými nemocemi, které řeší revmatologové, nefrologové, kardiologové nebo dermatologové. Při zlepšené úspěšnosti terapie kloubních nebo kožních příznaků se poškození plic stává pro osud nemocných stále významnějším. Vlastní péče o nemocné vyžaduje i velmi dobrou organizaci a tvůrčí zapojení všech účastněných, což je předpokladem dalšího rozvoje poznání. Právě takový kolektiv se rozvíjel řadu let v Thomayerově nemocnici pod vedením prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D., a jeho vyzrálé zkušenosti vedly k napsání první monografie o intersticiálních plicních procesech před 5 lety. Nyní je předkládáno 2. vydání se všemi novinkami, které se v posledních letech objevily a posunuly teoretické znalosti i klinickou praxi. Nejedná se jen o drobné změny, ale při rychlém rozvoji byly definovány i nové jednotky, byly zaznamenány zásadní změny v podávané léčbě a v názvosloví. Kniha tedy zaujme pneumology i odborníky jiných oborů, kteří se diagnostikou a léčbou intersticiálních plicních procesů zabývají, včetně těch, kteří doposud postupovali podle informací obsažených v prvním vydání.
prof. MUDr. Vítězslav Kolek, CSc.
Vitezslav.Kolek@fnol.cz
Klinika plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc
www.fnol.cz
Doručeno do redakce 16. 10. 2016
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek vyšel v časopiseVnitřní lékařství
Nejčtenější tento týden
2016 Číslo 12- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- S prof. Vladimírem Paličkou o racionální suplementaci kalcia a vitaminu D v každodenní praxi
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Biomarker NT-proBNP má v praxi široké využití. Usnadněte si jeho vyšetření POCT analyzátorem Afias 1
-
Všechny články tohoto čísla
- Von Hippelov-Lindauov syndróm – dve strany jednej mince
- Nová fixní kombinace tiotropium a olodaterol – její role v léčbě chronické obstrukční plicní nemoci v České republice
- Takotsubo syndrom: incidence, etiologie, komplikace, léčba a prognóza
- Letální případy krvácení do horní části gastrointestinálního traktu
- Společné stanovisko českých odborných společností ke konsenzu European Atherosclerosis Society a European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine k vyšetřování krevních lipidů a k interpretaci jejich hodnot
- Odešel doc. MUDr. Karel Janků, CSc.
- Nefrologie je prostě amazing!
-
XIV. slovenské obezitologické dni s medzinárodnou účasťou
Nové pohľady na komplexný manažment pacienta s obezitou (2. časť) - Správa z XXI. kongresu Slovenskej kardiologickej spoločnosti
- Korespondence ke článku
- Milan Kolář. Respirační infekce a jejich léčba
-
Martina Vašáková, Jaroslav Polák, Radoslav Matěj.
Intersticiální plicní procesy -
Vítězslav Kolek, Iva Vágnerová a kol.
Kapesní průvodce ambulantní léčbou respiračních infekcí - Vítězslav Kolek a kol. Doporučené postupy v pneumologii
-
Aleš Linhart, Tomáš Paleček.
Echokardiografie u nemocných s plicní hypertenzí -
Jiří Widimský, Jiří Widimský jr.
Farmakoterapie hypertenze - Trombofilie – editorial
- Takotsubo kardiomyopatie – další pokračování příběhu – editorial
- Pomalidomid v léčbě mnohočetného myelomu – vlastní zkušenosti a přehled literatury
- Došlo v posledním desetiletí ke změně počtu a charakteristik pacientů se syndromem diabetické nohy hospitalizovaných k vysoké amputaci na specializovaném podiatrickém pracovišti?
- Přínos magnetické rezonance pro diagnostiku kardiomyopatií a myokarditidy (2. část)
- Trombofília
- Káva ako hepatoprotektívny faktor
- Perorální antidiabetika v léčbě diabetes mellitus 1. typu
- Vnitřní lékařství
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Pouze online
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- Trombofília
- Káva ako hepatoprotektívny faktor
- Perorální antidiabetika v léčbě diabetes mellitus 1. typu
- Takotsubo syndrom: incidence, etiologie, komplikace, léčba a prognóza
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MUDr. Irena Krčmová, CSc.
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání