Krajíček M, Peregrin JH, Roček M, Šebesta P et al. Chirurgická a intervenční léčba cévních onemocnění.Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(10): 1129
Kategorie: Z odborné literatury

Souhrn

Krajíček M, Peregrin JH, Roček M, Šebesta P et al. Chirurgická a intervenční léčba cévních onemocnění. Praha: Grada Publishing 2007. 436 stran. ISBN 978-80-247-0607-8.

Pohledem renomovaných autorů se seznámíme s přehledem invazivní terapie cévních chorob.

Obecná část na přibližně 95 stranách pojednává o anatomii a patofyziologii cévního systému a jejich poruchách, včetně vysvětlení fyzikálních principů působících v cévním řečišti. Kapitoly diagnostiky a léčebných postupů obecně informují o možnostech metod v diagnostice i stručnými, ale praktickými ukázkami možností moderních metod CT a MR angiografií.

Specializovanou část tvoří na 305 stranách kapitoly o jednotlivých částech cévního systému se zaměřením se na chirurgickou a endovaskulární intervenční terapii. V každé kapitole jsou odstavce věnované diagnostice, indikacím, kontraindikacím výkonů. Větší část je věnovaná chirurgickým výkonům, technikám, názorným schématům vlastních přístupů. I pro nechirurga působící srozumitelně a logicky. Následují pro danou oblast informace o možnostech a způsobech endovaskulárních intervenčních přístupů. Dále kapitoly obsahují kritické poznámky a současné znalosti o výsledcích a prognózách jednotlivých postupů.

Specializovaná část je členěna podle anatomicko-funkčních oblasti na kapitoly o hrudní aortě, výdutích hrudní a břišní aorty, břišní aortě a pánevních tepnách, větvích aortálního oblouku, tepnách horních končetin, viscerálních tepnách, infraingvinálních rekonstrukcích (chirurgických, včetně pedálních bypassů a endovaskulárních intervenčních technikách v dané oblasti). Problematika diabetické nohy by mohla i z chirurgického pohledu být podrobnější, zvláště, když tvoří značnou část problematiky cévních postižení a je plná složitých patofyziologických vztahů majících vlit i na chirurgické a intervenční techniky. Další kapitoly jsou věnovány poraněním tepen. Miniinvazivním výkonům v cévní chirurgii, tepenným, včetně roboticky asistovaným, a žilním. Dvanáctou kapitolu tvoří cévní anomálie. Následující žilní systém s problematikou náhlých žilních uzávěrů, výkonů na dolní duté žíle a zjednodušeně tromboembolické nemoci, chirurgického řešení postižení žilního systému dolních končetin. Kapitolu uzavírá oddíl věnující se intervencím při hluboké žilní trombóze.

Poslední kapitolou jsou arterio-venózní spojky u dialýzovaných pacientů.

Kniha je přehledně napsána, podává shrnující informace o chirurgických a endovaskulárních technikách na cévním systému a určitě je přínosná i pro internisty a angiology.

MUDr. Ivo Hofírek, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: hofiv@prontomail.com

Doručeno do redakce: 26. 8. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 10

2007 Číslo 10

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Možnosti biologické léčby u CRSwNP
nový kurz
Autoři: MUDr. Zuzana Balatková, Ph.D.

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou
Autoři:

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Urtikarie – přehled o onemocnění a léčbě a významu antihistaminik
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se