Jak známo z pohádek...


Autoři: Petr Rampíŕ
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2008; 88(4): 248-249
Kategorie: Historie/fejeton

Jako kluk jsem miloval pohádky. Ostatně nám je rád dodnes. Vypravují příběhy, které okouzlují svou průzračností, tklivostí i prostotou. Odehrávají se ve světě, vypadá skoro jako ten náš. Jen snad voda je tam o poznání čistší, vzduch jiskrnější, louky barevnější a květiny voňavější. A samozřejmě se v něm dějí nezvyklé věci. Bytosti nadané kouzelnou mocí se jen třesou, jak za skývu suchého chleba a dobré slovo udělat z ošumělého poutníka úspěšného nápadníka krásné princezny. A vůbec jim nevadí, že jimi protěžovaný hrdina – zpravidla přehlížený nejmladší princ nebo hloupý Honza ze Zlámané Lhoty – jejich dobře míněné rady zásadně neposlouchá. Vydrží s ním až do šťastného konce. Má dobrotu srdce a dychtivost mládí. Předpoklady, které je třeba odměnit, protože se jednou změní v moudrost, laskavost a smysl pro spravedlnost. Vlastnosti každého dobrého budoucího vladaře. Alespoň v pohádkách.

Je to svět, v němž se dějí i jiné podivné věci. Dřevorubci kácí stromy a králové kralují. Ani jeden z nich necítil potřebu si to s tím druhým prohodit. Jako samozřejmost se tu bere, že ševcovský, krejčovský či truhlářský mistr ovládá své řemeslo, že se mu chce věnovat a že jenom ten nejlepší z nich má právo stát se cechmistrem. Nikdo nad tím nekroutil hlavou, nestěžoval si, nepsal anonymní dopisy, nesbíral podpisy na petiční archy. Taky ze služby se propouštělo napohled z takřka malicherných důvodů – třeba kvůli lenosti, neschopnosti nebo lajdáctví. A marně byste hledali příběh, v němž takto postižený jedinec v poklidu odešel dělat správce do sousedního zámku.

Tenhle svět ale také zaplňovaly postavy obdařené démonickými silami. Čarodějnice, černoněžníci, draci, polednice, obři... Bytosti plné zloby, chamtivosti, a krutosti. Zdály se skutečné, z masa a kostí a šel z nich strach. Bál jsem se, připadal si oklamaný a polykal slzy vzteku ve chvílích, kdy to s pohádkovým dobrem vypadalo všelijak, když mělo na kahánku. Tenkrát jsem netušil, že boj mezi temnotou a světlem je bojem o moc, o podobu budoucnosti, o naději. Stačilo, že jsem v koutku duše věděl, že všechno nakonec dobře dopadne, že zlo dojde odplaty a dobro bude odměněno.

Jistota, o níž se může zjitřená dětská fantazie účastnící se věčného, pokaždé vítězného a přece nikdy ne úplně vyhraného zápasu dobra se zlem opřít a která přináší pocit bezpečí.

Dětství uteče jako voda. A potom, aniž pořádně ví jak, se člověk prodere houštinou mládí a nestačí se divit, kam že se to vlastně dostal.

Optimisté říkají, že žijeme v nejlepším z možných světů. Naproti tomu pesimisté se obávají, že tomu tak skutečně je. Z toho víceméně vyplývá, že ať už to znamená cokoliv, nemáme moc na výběr. Je to svět, který vypadá skoro jako ten v pohádkách. Jen vzduch je o něco špinavější, barvy květů vybledlejší a louky zaprášenější. Taky nemá smysl pokoušet se vylovit z jihočeského rybníka zlatou rybku nebo hledat u zapadlé šumavské tůně žábu s královskou korunou na hlavě. Zato mrtvé vody je habaděj, ale při troše štěstí se občas dá najít i ta živá.

Vytratily se čarodějné rekvizity a do zapomnění upadla i zaklínadla mágů. Nic z toho však nezmizelo úplně. Křišťálové koule a kouzelná zrcadla vystřídaly obrazovky počítačů a matnice radarů, zatímco zaříkání čarodějů vcelku úspěšně nahradil jazyk psychologů, psychiatrů, ekonomů či expertů vědy o řízení. Jen snad ve srovnání s obraty typu „chronický katatonicko-klonický deprivační syndrom“ či „stochastická strategie nelineární extenze optimalizace rozvíjející se řady nebazálních funkcí“ působí někdejší „abrakadabra“ jednoduchým a dokonale srozumitelným dojmem.

Všeobecně se ale jaksi očekává, že se s tím vším člověk vyrovná, že před vstupem do tohoto světa stačí zmoudřet. Je to proces, který má mít zřejmě něco společného s věkem. Podobně jako v pohádkách. A něco na tom určitě je. Byly doby, kdy mně všichni politici připadali jako siluety v mlze; uměl jsem ale rozpoznat i ty nejsubtilnější rozdíly mezi stejně starými holkami. Dnes jsou všechny mladé dívky půvabné. Rozlišuju však jednotlivé politiky. Je to nepochybně změna. Jen si nejsem jistý, jestli stojí za to.

Svět pohádek a svět dospělosti mají prostě leccos společného. I v tom našem se odehrává zápas dobra se zlem, jen jeho výsledek bývá občas natolik nejasný, že se s určitostí nedá tvrdit, kdo vlastně vyhrál a proč. Zlo v něm není vždycky antracitově černé a křišťálová běloba dobra jeví nezřídka náchylnost k flekatosti.

Přesto jako v pohádkách je to zápas, v němž jde o budoucnost a o naději. Jen neskonale složitější. Možná i proto, že ti, kdo se účastní – a v té či oné formě bychom to měli být všichni – nečetli pohádky dostatečně pozorně. Snad v každé z nich se totiž vyskytuje jedna věta, docela nenápadná, vyslovovaná jakoby mimochodem, a přesto věta, která v tomhle světě vypadá daleko pohádkověji než všechny sedmihlavé saně, vodníci, rusalky a Baby Jagy dohromady:

Jak řekli, tak udělali...


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 4

2008 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se