Nové studie a projekty Německé komise pro bezpečnost práce a normalizaci (KAN)


Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 59, 2007, No. 4, s. 169.
Kategorie: Zprávy

Německá komise pro bezpečnost práce a normalizaci (KAN – Kommission Arbeitsschutz und Normung) zadává studie a projekty s cílem hodnotit zařazování otázek bezpečnosti práce do normotvorného procesu. Mezi významné projekty patří tři nově zařazené tituly:

  1. Vývoj učebních modulů s přihlédnutím k ergonomickým aspektům při výchově konstruktérů. K tomu, aby se ergonomické normy ve zvýšené míře uplatňovaly již při návrhu konstrukcí, je třeba zařazovat důkladnější informace o jejich existenci při učebním procesu na rozdíl od stávajícího stavu, kdy tyto aspekty výuky stojí pouze na okraji celkového vzdělání inženýrů-konstruktérů. V rámci plánovaného projektu připraví experti pro ergonomii a konstrukce nezbytné podklady. Jako ilustrací má být využito i demonstrací úspěšných praktických řešení.
  2. Antropometrická data v procesu normování. Důležitou složku ergonomických zásad představují rozměry lidského těla. V poslední době byly publikovány některé normy z oblasti metodiky antropometrie, nejsou však dosud všeobecně užívány. Také nejsou k dispozici evropské a mezinárodní normy s odpovídajícími antropometrickými údaji. Existují národní normy, jsou však často zastaralé a nejistého původu. Studie KAN má analyzovat stávající normy, ověřovat jejich platnost a upozornit na nedostatky. Ve druhé části této studie by měl být vypracován návrh dat, která je třeba zařazovat do nových norem.
  3. Bezpečnost stavebních konstrukcí. Zaměření studie je orientováno na chybějící předpisy pro užívané produkty na místě stavby. Na základě předchozích orientačních studií bude provedena analýza vybraných norem z hlediska ochrany zdraví a bezpečnosti práce. Pro jednotlivé normy budou pak navrhovány konkrétní pracovněbezpečnostní podklady. Kromě toho je cílem této studie vypracovat všeobecnou strategii aplikace bezpečnostních norem v oblasti kostrukčních produktů.

Prof. MUDr. Antonín Nauš, DrSc.


Zdroje

1. BECKER, U. Neue Studien und Projekte. KANBrief, 2006, 13, č. 4, s. 12–14.

Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Pracovní lékařství

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.