Normy a bezpečnost práce při zaměstnání v oblasti služeb


Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 59, 2007, No. 4, s. 166.
Kategorie: Zprávy

Mezinárodní a evropská tendence k liberalizaci poskytování služeb představuje závažný úkol pro orgány zabývající se normováním. Na význam norem pro poskytování služeb se upozorňuje v Mezinárodní úmluvě o obchodě a službách Světové obchodní organizace (WTO- -GATS, OMC-AGCS – General Agreement on Trade and Services, Accord général sur le commerce des services, World Trade Organization, Organisation mondiale du commerce). Konkrétní podporu získala tato snaha k vypracování norem od Evropské komise (dekrety M 340 a 371) pro CEN a CENELEC (European committee for standardization, European committee for electrotechnical standardization)

CEN vyvíjí speciální normy např. pro dopravu, úklid budov, turismus, poštovní služby, management budov, překladatelskou službu, pohřebnictví, zdravotnictví, bezpečnost atd. Rovněž ISO (International Standardization Organization) a národní normativní ústavy se zabývají normami pro služby. Tyto normy podporují i mezinárodní organizaci služeb, nesmí však kolidovat s národními předpisy týkajícími se bezpečnosti práce.

Pro služby je charakteristické, že jejich kvalita závisí do značné míry na osobách, které je provádějí. Proto je užitečné k zajištění kvality využívat i normy pro služby týkající se např. oblečení a výstroje, požadavků na kvalifikaci, předpisů pro výkon služby apod. Soudí se, že otázky bezpečnosti práce a ochrany zdraví při výkonu služeb by měly být navíc řešeny i národními předpisy, např. pracovnělékařské prohlídky, školení v otázkách bezpečnosti práce, používání osobních ochranných prostředků, zabezpečení pracovišť z hlediska bezpečnosti práce, stanovení hraničních hodnot týkajících se konkrétních pracovišť, zabezpečování otázek ochrany zdraví ze strany managementu podniku atd.

Prof. MUDr. Antonín Nauš, DrSc.


Zdroje

1. JANOWITZ, A. Dienstleistungen – Normung und Abeitschutz. KANBrief, 2006, 13, č. 3, s. 18–20.

Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Pracovní lékařství

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se