Pseudotumors & MIMICKERS


Autoři: J. Zámečník
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 48, 2012, No. 3, p. 117
Kategorie: Editorial

Vážené kolegyně, vážení kolegové, přátelé,

na úvod mám hned několik dobrých zpráv. Jednak, od tohoto jara je náš časopis začleněn v databázi EBSCO, čímž se naše články zpřístupní ve fulltextové verzi všem předplatitelům této globální databáze vědeckých článků (tj. zejména univerzitám a výzkumným organizacím). To by mohlo společně s indexací v systému Medline přispět ke zvýšení dostupnosti (a samozřejmě i citovanosti) našich článků v široké odborné komunitě. Druhá dobrá zpráva se týká skutečnosti, že i letos ocenila redakční rada nejlepší původní práci publikovanou v minulém roce v našem časopise Bednářovou cenou. Výbor naší odborné společnosti také udělil Hlavovu cenu a Lamblovu cenu za nejlepší vědecké práce členů společnosti publikované v roce 2011. Pokud jste se slavnostního vyhlášení v Litomyšli nemohli zúčastnit, o vítězných pracích vás zpraví informace na této straně.

V letním čísle našeho časopisu přinášíme první část série přehledových doškolovacích článků na téma “Pseudotumors & Mimickers”. Pseudotumor je nepřesný termín používaný pro poruchy, které mohou skutečný nádor na některé úrovni pozorování napodobovat. Vzhledem k tomu, že masa (tumor) skutečně existuje, asi by bylo lépe tyto poruchy označovat jinak. V každém případě tyto léze znají všichni diagnostikující patologové jako něco, nad čímž dokáží při rozhodování o konečné diagnóze strávit velké množství času, jako něco, co dokáže i zkušeného vychýlit z duševní rovnováhy či způsobí bezesnou noc. Jedná se o léze, které jsou při diagnostice náročné jak na zkušenosti konkrétního diagnostika, tak i na znalost klinického kontextu. Proto naše redakce oslovila několik našich předních odborníků s žádostí, aby našim čtenářům představili svůj pohled a praktické postřehy v diferenciální diagnostice nejčastějších pseudotumorů, se kterými se setkávají ve své konzultační praxi. Tentokrát se budeme věnovat melanocytárním psedotumorům (L. Pock), diferenciální diagnostice mezi duktálním karcinomem pankreatu a chronickou pankreatitidou (M. Hermanová), obrovskobuněčným kostním lézím (C. Povýšil) a pseudotumorům varlete a testikulárních adnex (O. Hes). V redakci jsme také připravili přehled vybraných pseudotumorů a jejich nejdůležitějších diferenciálních diagnóz (na str. 126).

Mimoto ale referujeme i o mimořádných pozorováních – o karcinomu vaginy vzniklém na podkladě inkluzní cysty (K. Němejcová et al.), o sarkomatoidním karcinomu prsu vzniklém ve fyloidním nádoru s rozsáhlou skvamoidní metaplazií (Z. Kinkor et al.), o pitevních nálezech u českých pacientů s chřipkovou pneumonií H1N1 (H. Skálová et al.) i o potenciálním významu exprese adiponektinového receptoru 1 v lidském střevě (J. Bronský et al.). A kromě dalších zajímavých informací je pro vás samozřejmě připraveno i nové vydání Monitoru.


Přeji vám poučné a inspirativní čtení

J. Zámečník


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 3

2012 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se