Metastáza v periferní lymfatickéuzlině jako první projev skeletálního anaplastickéhoplazmocytomu - popis dvou případů


Metastasis in a Peripheral LymphNode as a First Sign of Skeletal AnaplasticPlasmocytoma: Two Case Histories

The paper discusses two unusual cases of solitary skeletal plasmacytoma and multiple myelomapresenting clinically as a metastatic disease in cervical lymph nodes. The pathology report oflymph node plasmacytoma initiated an extensive clinical search for eventual discovery of skeletaldisease in both patients. We are not aware of any report in the literature dealing with this issue(Medline 1970-2000).The early involvement of lymph nodes by plasmacytoma with the appearance of undifferentiatedneoplasm is challenging and poses great difficulties in correct diagnosis; this is almost impossiblefrom hematoxylin eosin slides.The problem is that one has to think about the rare possibility of metastazing plasmacytoma indifferential diagnosis of anaplastic tumors in lymph nodes.Immunohistochemistry and clinical records are very helpful in making a final diagnosis.

Key words:
skeleton - multiple myeloma - solitary plasmacytoma - extramedullary plasmacytoma -metastasis - anaplastic - lymph node


Autoři: Z. Kinkor;  K. Benková
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., , 2001, No. 4, p. 168-171
Kategorie: Články

Souhrn

Demonstrovány jsou dva případy solitárního plazmocytomu a mnohočetného myelomu s velmineobvyklým primárním klinickým projevem - metastatickým postižením krčních lymfatickýchuzlin. V obou případech teprve po stanovení bioptické diagnózy málo diferencovaného plazmocytomu v lymfatické uzlině pak klinická a radiologická vyšetření odhalila původní skeletální proces- mnohočetný myelom u jednoho pacienta a solitární plazmocytom u druhého. V literatuře jsmepodobný případ nenalezli (Medline 1970-2000).Vzhledem k morfologickému obrazu málo diferencovaného tumoru lymfatické uzliny a velmi řídké manifestaci kostního plazmocytomu v lymfatickém systému je bioptická diagnóza poměrněobtížná a z optické mikroskopie prakticky nemožná. Pro rozpoznání procesu je důležité na plazmocytom v lymfatické uzlině myslet v rámci diferenciální diagnostiky nediferencovaných tumorůa pomocí imunohistochemie a klinických parametrů (krevní obraz, imunoELFO séra a moči, scintigrafie a CT skeletu atd.) lézi správně zařadit.

Klíčová slova:
skelet - solitární plazmocytom - extramedulární plazmocytom - mnohočetný myelom- metastáza - anaplastický - lymfatická uzlina

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie


2001 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se